Wizyta robocza Prezydenta RP w Islamskim Państwie Afganistanu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Wizyta robocza Prezydenta RP w Islamskim Państwie Afganistanu

23 października 2002 roku, przebywający z wizytą oficjalną w Środkowo-Południowej Azji prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, udał się z wizytą roboczą do Islamskiego Państwa Afganistanu.

W Kabulu po ceremonii oficjalnego powitania prezydent RP spotkał się z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem. Po zakończeniu rozmów prezydenci Polski i Afganistanu wystąpili na wspólnej konferencji prasowej, podkreślając przede wszystkim potrzebę rozszerzania stosunków afgańsko - polskich. Prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślił także, że jego wizyta w Kabulu jest wyrazem poparcia dla procesu przemian, polityki prowadzonej przez prezydenta Hamida Karzaja i trudnej drogi odbudowy Afganistanu. "Moja wizyta jest wyrazem poparcia dla procesu przemian, jaki dokonuje się w Afganistanie, dla polityki prezydenta Karzaja, dla trudnej drogi odbudowy państwa, zapewnienia bezpieczeństwa oraz włączenia Afganistanu do współpracy międzynarodowej" - powiedział prezydent RP. Zapowiedział, że Polska czynnie włączy się w odbudowę Afganistanu, zdewastowanego trwającą przez 23 lata wojną.

Po spotkaniu z prezydentem H. Karzajem, Aleksander Kwaśniewski odwiedził w Kabulu odbudowywaną przez Polską Akcję Humanitarną szkołę muzyczno - artystyczną.

Po zakończeniu pobytu w Kabulu prezydent RP udał się do bazy Bagram, gdzie spotkał się z polskimi żołnierzami, uczestniczącymi w siłach antyterrorystycznej koalicji i przeprowadził rozmowę z dowódcą tych sił, amerykańskim generałem Danem McNeillem. Prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że naczelny dowódca sił antyterrorystycznych przekazał mu bardzo dobre opinie o polskim kontyngencie. "To co robicie jest godne najwyższego szacunku" - powiedział prezydent RP zwracając się do polskich żołnierzy.

Podczas swojej podróży po Środkowo - Południowej Azji, prezydent Aleksander Kwaśniewski odwiedził także Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan.

  • Wizyta prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Afganistanie 
ceremonia powitania przez prezydenta Afganistanu H. Karzaja, 
Afganistan, 23 października 2002 roku
    Wizyta prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Afganistanie ceremonia powitania przez prezydenta Afganistanu H. Karzaja, Afganistan, 23 października 2002 roku
  • Spotkanie prezydenta z polskimi saperami 
w wojskowej bazie Sił Koalicji Antyterrorystycznej w Bagram, 
Afganistan, 23 października 2002 roku
    Spotkanie prezydenta z polskimi saperami w wojskowej bazie Sił Koalicji Antyterrorystycznej w Bagram, Afganistan, 23 października 2002 roku