Oświadczenie prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w sprawie uwolnienia zakładników w Moskwie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Oświadczenie prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w sprawie uwolnienia zakładników w Moskwie

Tekst oświadczenia prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z dnia 26 października 2002 roku:

"Wyrażam ogromną ulgę jaką czuję w związku z zakończeniem dramatu w Moskwie, po uwolnieniu blisko 700 zakładników. Niestety, za sukces przyszło zapłacić wysoką cenę - zginęli niewinni ludzie. Pragnę wyrazić współczucie dla rodzin poległych - ofiar kolejnej odsłony wojny z terroryzmem oraz dla cierpienia tych setek mężczyzn, kobiet i dzieci przetrzymywanych w teatrze. Przy tej okazji, jeszcze raz zdecydowanie potępiam terroryzm jako formę walki. Nie ma dla niego żadnego usprawiedliwienia, nie tłumaczą go żadne motywy. Nie można go tolerować niezależnie od narodowych barw, czy religijnych symboli.

Polityczne negocjacje, dialog, usuwanie przyczyn niesprawiedliwości, biedy i zacofania są najlepszym rozwiązanie, ale muszą być wolne od przemocy i łamania zasad.

Wyrażam uznanie dla władz Rosji i Prezydenta Putina za opanowanie tego kryzysu i profesjonalizm przeprowadzonej akcji odbijania zakładników.

Po raz kolejny widać, że nikt i nigdzie nie jest bezpieczny, a terroryzm jest groźbą realną i nie liczy się z ludźmi ani granicami.

Pragnę powtórzyć, iż wobec rozlewania się na świecie fali przemocy musimy kontynuować walkę międzynarodowej koalicji z terrorem.

Polska, tak jak do tej pory, rzetelniewypełni swoje zobowiązania".