Szef BBN dla polska-zbrojna.pl: Gwarantowana modernizacja polskiej armii - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

17.09.2013

Szef BBN dla polska-zbrojna.pl: Gwarantowana modernizacja polskiej armii

Rząd słusznie zdecydował, by „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych” uczynić programem nie tylko resortowym, ale rządowym. Uważam, że daje to lepsze gwarancje stabilnej modernizacji polskich Sił Zbrojnych – mówi polsce-zbrojnej.pl gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Dzięki temu nie tylko minister obrony narodowej, ale także finansów będzie zobligowany do realizowania 14 najważniejszych programów dla polskiego wojska. Oznacza to, że resort finansów będzie musiał tak planować budżet państwa, by uwzględniać w nim wydatki przeznaczane na modernizację techniczną armii. Jest jeszcze inny plus dzisiejszej decyzji Rady Ministrów – przyjęcie programu przez rząd daje lepszą podstawę do utrzymania w dłuższej perspektywie stałego poziomu wydatków na obronność – 1,95 proc. PKB.

Chciałbym podkreślić, że przyjęty dziś przez rząd dokument wśród priorytetów wymienia także te, na które wskazywał prezydent Bronisław Komorowski. Chodzi o trzy, niezwykle istotne dla polskiej obronności programy: obronę powietrzną – przeciwrakietową i przeciwlotniczą; zwiększenie mobilności Wojsk Lądowych, w tym kupno śmigłowców, oraz zinformatyzowane systemy pola walki i wsparcia. Cieszę się więc, że rządowy program jest zbieżny z oczekiwaniami prezydenta.

Przyjęcie programu przez Radę Ministrów oraz decyzja rządu o przeprowadzeniu konsolidacji polskiego przemysłu obronnego dają pewność racjonalnego rozwoju polskich Sił Zbrojnych. Jestem przekonany, że konsolidacja krajowych zakładów zbrojeniowych zwiększy szansę na realizację programu modernizacyjnego armii. Ale tu korzyści będą obopólne – bo jednocześnie realizacja programu da impuls dla polskiej gospodarki, szczególnie przemysłu obronnego. Chodzi przecież o to, by pieniądze wydawane przez polskiego podatnika zostawały w Polsce.

Źródło: polska-zbrojna.pl