Szef BBN w TVN24: Tłumaczymy nową doktrynę bezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

05.10.2013

Szef BBN w TVN24: Tłumaczymy nową doktrynę bezpieczeństwa

W sobotę 5 października br. minister Stanisław Koziej był gościem red. Jacka Stawiskiego w programie Horyzont w TVN24. Szef BBN mówił o doktrynie obronnej Rzeczypospolitej, polityce NATO i UE - jako filarach polskiego bezpieczeństwa, jesiennych manewrach wojskowych oraz modernizacji polskiej armii.

W pierwszej części rozmowy szef BBN odnosił się do wystąpienia premiera Donalda Tuska podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Obrony Narodowej. Szef rządu mówił wtedy m.in. o roli NATO oraz konieczności rozwijania przez Polskę własnych zdolności obronnych. To co powiedział pan premier jest kwintesencją naszego obecnego myślenia o bezpieczeństwie. Doktryny, zakładającej położenie priorytetu na zdolność do obrony swojego terytorium w pierwszej kolejności (wynika to z naszego geostrategicznego położenia na obrzeżach NATO), z gotowością do udziału w innych zadaniach NATO, ale jako konsekwencja tego pierwszego zadania, a nie odwrotnie - mówił minister S. Koziej. 

Jak powiedział szef BBN, cała władza wykonawcza, prezydent wraz z premierem, angażuje się obecnie w tłumaczenie nowej doktryny bezpieczeństwa: - Po zakończeniu Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego przygotowujemy nowy dokument strategiczny (Strategię Bezpieczeństwa Narodowego) i wypowiedzi najwyższych władz, prezydenta i premiera, są zapowiedzią, sygnałami tego, co znajdzie się w tym dokumencie, który najprawdopodobniej do końca tego roku prezydent wyda na wniosek Rady Ministrów. To wspólna praca prezydenta i rządu nad doprecyzowaniem naszej nowej doktryny, która ma priorytety: najpierw bezpieczny dom, później udział w misjach zewnętrznych.  

Szef BBN pytany o adresatów przekazu stwierdził, że kierowany jest on zarówno do obywateli, jak i państw sojuszniczych oraz potencjalnych agresorów. - Najważniejsza jest polska opinia publiczna. Ambicją władzy powinno być to, aby każdy obywatel wiedział, jaka jest myśl strategiczna Polski i na co przeznacza swoje podatki. Drugim adresatem są nasi sojusznicy, abyśmy wzajemnie sobie ufali, wiedzieli, że jesteśmy wiarygodni i mamy określony potencjał. No i trzecia grupa to ci, którzy ewentualnie chcieliby naruszyć nasze terytorium, aby oni wiedzieli, że Polska to nie jest teren przez który można przemaszerować.

W dalszej części rozmowy minister S. Koziej mówił o wyzwaniach dla polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej, roli sojuszniczych manewrów wojskowych, a także o modernizacji polskich Sił Zbrojnych. 

ZAOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

 

 

{PLAYER:14693}