Szef BBN w Polsat News o Steadfast Jazz 2013 - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.11.2013

Szef BBN w Polsat News o Steadfast Jazz 2013

W sobotę 2 listopada br. w Polsce rozpoczęło się największe w ostatnich latach ćwiczenie wojsk NATO "Steadfast Jazz 2013". O trwających manewrach, kondycji Sojuszu Północnoatlantyckiego i polskiej armii rozmawiał szef BBN minister Stanisław Koziej z Bartoszem Kurkiem w programie "Nowy dzień" w telewizji Polsat News.

Rozmowa dotyczyła m.in. kwestiii opracowywania scenariuszy ćwiczeń wojskowych oraz ich jawności. Szef BBN podkreślił, że ważne jest zapraszanie na manewry, w roli obserwatorów, przedstawicli innych państw. Dodał, że nie wyklucza przygotowania w przyszłości wspólnych ćwiczeń z naszymi sąsiadami.

Minister Stanisław Koziej zaznaczył, że trwające ćwiczenie Staedfast Jazz 2013 jest doskonałą okazją do wspólnego przeszkolenia i sprawdzenia poziomu współdziałania wojsk sojuszniczych i partnerskich. To ćwiczenie wojskowego rzemiosła. Oprócz szkolenia bardzo ważna jest przejrzystość ćwiczeń. Wtedy mogą być dobrym instrumentem budowy zaufania

Odnosząc się do sprawy kondycji Sojuszu Północnoatlantyckiego szef BBN podkreślił, że teraz - tuż przed zakończeniem misji NATO w Afganistanie - ważny jest powrót do korzeni, do pierwotnego celu NATO - gwarantowania bezpieczeństwa państwom członkowskim w ramach obrony kolektywnej. Zapisane zostało to w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Polska oczekuje od NATO ochrony terytoriów swoich członków.

Podczas rozmowy w Polsat News szef BBN pytany był także o kwestię amerykańskich posłuchów, w kontekście wizyty w Polsce sekretarza stanu USA Johna Kerryego. Warszawa będzie jedyną stolicą europejską, którą w czasie tej podróży odwiedzi szef amerykańskiej dyplomacji.

ZOBACZ ROZMOWĘ

WIĘCEJ INFORMACJI O STEADFAST JAZZ 2013