Szef BBN w TVP Info o wizycie Johna Kerry'ego w Polsce - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

05.11.2013

Szef BBN w TVP Info o wizycie Johna Kerry'ego w Polsce

We wtorek 5 listopada br. szef BBN był gościem poranka TVP Info. Rozmowa poświęcona była kwestii ujawnienia tajemnic państwowych przez E. Snowdena, w tym dotyczących podsłuchów prowadzonych przez Amerykańską Agencję Bezpieczeństwa (NSA). Komentowano także trwającą wizytę sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Polsce.

Według szefa BBN w rozmowach z  J. Kerrym powinniśmy być zainteresowani dwoma obszarami. - Pierwszym z nich jest to, jak zakończyć operację w Afganistanie i jakie NATO powinno być po Afganistanie. Z naszego punktu widzenia to kluczowa sprawa, aby NATO było spójnością transatlantycką i nie następował rozdźwięk między Ameryką i Europą. Z drugiej strony, aby NATO wracało do korzeni, do swojej funkcji obronnej.

- Druga sprawa to relacje dwustronne. Szczególne partnerstwo z USA jest dla nas ważne z punktu widzenia strategicznego. Szczęśliwie się składa, że także w interesie Amerykanów jest mieć interesy w naszym regionie. Do wspólnych interesów szef BBN zaliczył np. butowę amerykańskiej tarczy antyrakietowej na terenie Polski. - Ona jest dla nas ważna, ponieważ przyspiesza powstawanie natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej, na czym nam zależy i do czego chcemy się przyłączyć z naszą obroną przeciwrakietową.

Odnosząc się do kwestii zakupów amerykańskiego uzbrojenia dla polskiej armii, szef BBN stwierdził, że naciski dyplomatyczne w tym obszarze na niewiele by się zdały, ponieważ jesteśmy zdeterminowani, aby zakupy dla armii przeprowadzać na drodze przetargów, z uwzględnieniem możliwie największego wkładu polskiego przemysłu.

Szef BBN mówił także, że ujawnienie przez E. Snowdena tajnych informacji państwowych może mieć plusy, w takim kontekście, że zwróciło uwagę na problem bezpieczeństwa cybernetycznego i zmusiło do tworzenia lepszych zabezpieczeń. Postawę E. Snowdena i zdradę tajemnic państwowych ocenił natomiast zdecydowanie negatywnie. - Powinniśmy być zainteresowani, aby USA w spokoju wyjaśniły tę aferę, zbadały i stworzyły odpowiednie mechanizmy bezpieczeństwa.

Szef BBN dodał, że istotne jest, abyśmy wspólnie z USA wypracowali zasady współpracy w cyberprzestrzeni. Dobrze ocenił ponadto postawę Niemiec i Francji, które rozmawiają z USA o tych problemach, bo jest to pewne przetarcie szlaku do działań dla innych państw, czy dla całej Unii Europejskiej.

ZOBACZ ROZMOWĘ