Szef BBN dla radiowej Jedynki o wizycie sekretarza stanu USA oraz manewrach NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

06.11.2013

Szef BBN dla radiowej Jedynki o wizycie sekretarza stanu USA oraz manewrach NATO

5 listopada br. minister Stanisław Koziej na antenie Programu I Polskiego Radia rozmawiał z Grzegorzem Ślubowskim o wizycie w Polsce sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego oraz o odbywających się ćwiczeniach NATO pod kryptonimem Steadfast Jazz 2013.

Według szefa BBN polska strona wykorzystała wizytę J. Kerry'ego do poruszenia kwestii, które są dla nas istotne, m.in. tych dotyczących partnerstwa wschodniego, przyszłości Ukrainy czy NATO. Szef BBN mówił przy tym, że podczas odbywającego się w Łasku spotkania ministra obrony narodowej z J. Kerrym, z naszej inicjatywy rozmawiano na ważny dla Polski temat, jakim jest rola sojuszu po zakończeniu operacji wojskowej w Afganistanie.  

W opinii szefa BBN wizyta, a także towarzyszące jej deklaracje na temat budowy elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce to również podkreślenie strategicznej wagi, jaką USA przykłada do naszego regionu. 

Podczas rozmowy na antenie Jedynki mówiono także o manewrach Steadfast Jazz 2013. Według ministra S. Kozieja są one szczególnie ważne, bo to przetestowanie sił szybkiego reagowania NATO w sensie operacyjnym. To też jaskółka być może „nowego NATO”,  które po operacji w Afganistanie będzie musiało koncentrować się bardziej na zadaniach związanych z obroną bezpośrednią, a to oznacza konieczność regularnych ćwiczeń, co Polskę bardzo cieszy.

Szef BBN przekazał, że 6 listopada będzie obserwował fragment ćwiczeń odbywających się w Rydze, natomiast 7 listopada na poligonie w Drawsku odbędzie się tzw. „VIP day” z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz sekretarza generalnego NATO. 

POSŁUCHAJ ROZMOWY