Szef BBN dla polska-zbrojna.pl: Bezpiecznego powrotu do domu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.12.2013

Szef BBN dla polska-zbrojna.pl: Bezpiecznego powrotu do domu

W 2014 roku wejdzie w życie reforma kierowania i dowodzenia armią. Minister Obrony Narodowej dostanie nowe plenipotencje i obowiązki. Będzie musiał bezpośrednio, przy pomocy Szefa Sztabu Generalnego WP, kierować i dowodzić wojskiem. Życzę mu więc, aby dobrze odnalazł się w nowej strukturze. Aby miał solidne wsparcie ze strony zreformowanego Sztabu Generalnego. Od 1 stycznia Sztab nie będzie już zajmował się sprawami bieżącymi, dzięki czemu będzie mógł się w pełni skoncentrować na funkcji strategicznego pomocnika ministra w kierowaniu Siłami Zbrojnymi.

Szczególne życzenia chcę skierować do Dowódcy Generalnego. To właśnie on będzie stał przed najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem w ramach reformy – zorganizowania pracy nowo powstałego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Z kolei żołnierzom, którzy służą w Afganistanie życzę, aby ostatni rok misji przebiegał spokojnie i aby w 2014 roku bezpiecznie wrócili do kraju. Wszystkim pozostałym żołnierzom, życzę by w przyszłym roku ich pododdziały i oddziały miały wystarczająco dużo pieniędzy na szkolenia. Bo istotą życia żołnierskiego jest szkolenie. Powinni mieć jak najwięcej ćwiczeń na poligonach, jak najwięcej godzin spędzonych na strzelnicach, w powietrzu, na morzu.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego