Szef BBN w Polsat News o problemie terroryzmu w Rosji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

30.12.2013

Szef BBN w Polsat News o problemie terroryzmu w Rosji

W poniedziałek 30 grudnia br. minister Stanisław Koziej rozmawiał w programie „Gość wydarzeń” w Polsacie News z red. Jarosławem Gugałą na temat zamachów terrorystycznych w Wołgogradzie. Według szefa BBN ostatnie zamachy to m.in. znak tego, że główne zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji mają charakter wewnętrzny. To nie NATO stanowi źródło zagrożeń.

- Zamachy oczywiście są kłopotem dla olimpiady, to szkodzi temu wydarzeniu, ale wydaje mi się, że są one nie tyle skierowane przeciwko igrzyskom, co wykorzystują ich fakt do swojego nagłośnienia  - mówił. 

Według szefa BBN obserwujemy też pewne zwyrodnienie terroryzmu „północnokaukaskiego”. Początkowo operacje terrorystyczne na Półocnym Kaukazie miały logikę walki narodowo-wyzwoleńczej. Dziś widać wyraźnie, że terroryzm "półnoncokaukaski" zagubił te pierwotne korzenie. Terroryzm stał się pewnym sposobem na życie dużej grupy ludzi przegranych, poszkodowanych przez konflikty i sfrustrowanych. Tego typu terroryzm, który nie jest zorganizowaną strukturą jest niezmiernie trudny do zwalczania i nie należy się dziwić, że Rosja ma tak duże kłopoty z jego zwalczaniem.

Minister S. Koziej pytany o udział prezydenta Bronisława Komorowskiego na olimpiadzie w Soczi mówił: - Pan Prezydent już wyjaśniał, że w istocie rzeczy nie jeździ na duże imprezy sportowe. Wyjątkiem były mistrzostwa Euro 2012, gdzie był Pan Prezydent, ale byliśmy wtedy współorganizatorem mistrzostw. Pan Prezydent zazwyczaj przyjmuje sportowców u siebie, aby ich uhonorować i podziękować im.

Kończąc rozmowę, szef BBN życzył widzom na 2014 rok spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Mówił też, że: są przesłanki, abyśmy spokojnie patrzyli na przyszły roki. Mamy zaawansowaną budowę systemu bezpieczeństwa narodowego. Chcemy też koncentrować się na zagrożeniach w cyberprzestrzeni, które realnie najbardziej mogą nam zagrażać”.

ZOBACZ ROZMOWĘ