Prezydent RP odznaczył gen. Josepha Ralstona - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent RP odznaczył gen. Josepha Ralstona

5 grudnia 2002 roku w Pałacu Prezydenckim prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wręczył Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej gen. Josephowi Ralstonowi, Naczelnemu Dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie.

Gen. Joseph Ralston został odznaczony za wybitne zasługi w rozwijaniu międzynarodowej współpracy wojskowej oraz za umacnianie pokoju i bezpieczeństwa w Europie.

W uroczystości wzięli udział m.in.: minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Czesław Piątas, ambasador USA w Polsce Christopher Hill, przedstawiciele parlamentu, attaches wojskowi państw NATO i państw zaproszonych do NATO oraz ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP.

Zwracając się do zebranych prezydent RP Aleksander Kwaśniewski powiedział m.in.:

Serdecznie witam w Pałacu Prezydenckim i cieszę się, że mogliśmy spotkać się w tym szczególnym dniu, aby wyrazić nasz szacunek generałowi Josephowi Ralstonowi, wybitnemu amerykańskiemu dowódcy, człowiekowi wielkich zasług, przyjacielowi Polski i Polaków.

Przez kilka ostatnich lat miałem honor współpracować z Panem Generałem. Mam w pamięci nasze rozmowy na temat funkcjonowania struktur militarnych Sojuszu Północnoatlantyckiego, nowych zagrożeń, metod działań sojuszniczych w różnych zapalnych rejonach świata. Byłem i pozostaję pod wrażeniem prezentowanego przez Pana Generała profesjonalizmu, ogromnej wiedzy o procesach, które zachodzą w świecie w sferze bezpieczeństwa międzynarodowego i nie tylko.

Szanowny Panie Generale! NATO można sobie wyobrazić jako wielki system naczyń połączonych. Pomyślność podejmowanych działań zależy od tego, jak przebiega sterowanie tą sojuszniczą, wielonarodową strukturą. Pan - jako sternik europejskiej, militarnej części NATO - z postawionego zadania wywiązał się znakomicie.

Dziękuję Panu za znaczący wkład, jaki wniósł Pan w planowanie obronne Sojuszu. Skutecznie wspierał Pan wszelkie prace, których celem był wzrost zdolności i państw członkowskich NATO do radzenia sobie z nowymi wyzwaniami. Miałem możliwość poznać Pana osobiste zaangażowanie w te sprawy, kiedy 21 czerwca ubiegłego roku składałem wizytę w belgijskim Mons, w Kwaterze Głównej Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie. Jestem wdzięczny Panu Generałowi za bardzo ciepłe przyjęcie i atmosferę, która na długo pozostanie w mojej pamięci.

Dokonał Pan wiele dla zbliżenia Polski do standardów obowiązujących w NATO. Rozwój współpracy między Dowództwem Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie a Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej zawsze znajdował się w centrum Pańskich zainteresowań. Działania, które Pan podejmował, ułatwiały wzajemne poznawanie się sojuszników, umacniały partnerskie więzi wewnątrz Sojuszu. W trudnych sytuacjach zawsze mogliśmy liczyć na pomoc ze strony Pana Generała.

Wiele do zawdzięczenia mają Panu polscy żołnierze, którzy pełnią służbę w strukturach sojuszniczych oraz w misjach NATO. Dzięki Pańskiej życzliwości mogli wykazywać się sprawnością, dobrym poziomem wyszkolenia, szybciej i efektywniej stali się częścią sojuszniczego organizmu.

To odznaczenie, które przed chwilą Panu wręczyłem, to dowód uznania dla zasług, które wniósł Pan dla umacniania międzynarodowego ładu, bezpieczeństwa europejskiego i obronności - także naszego kraju.

Jestem przekonany, że po zakończeniu przez Pana Generała służby, nadal będziemy mogli korzystać z Pana wiedzy i doświadczenia, nie tylko w sprawach dotyczących NATO, ale także szeroko pojętego bezpieczeństwa na świecie.

Chcę Panu, Panie Generale, za wszystko serdecznie podziękować.

Razem mogliśmy uczestniczyć w Szczycie NATO w Pradze i wszyscy, którzy tam byli odczuwali historyczną chwilę i wielkie wzruszenie wynikające z kolejnego rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Europa także dzięki Panu jest dzisiaj bezpieczniejsza, wspólnie jesteśmy gotowi podołać nawet najtrudniejszym wyzwaniom, które nie są nam oszczędzone. Niech kolejnym dowodem, jak wiele się zmieniło, będzie i to, że odznaczenie otrzymał Pan jako tak ważny generał amerykański w strukturach NATO dokładnie w miejscu, gdzie w 1955 roku podpisywano Układ Warszawski. Ten Układ nazywał się Warszawski nie dlatego, że myśmy go wymyślili, tylko dlatego, że tu właśnie był podpisany. Wiemy, co oznaczał ten Układ, co oznaczał podzielony świat, podzielona Europa przez niemal pół wieku. Jestem szczęśliwy, że wspólnie, razem z Panem Generałem Ralstonem, mogliśmy służyć wielkiej sprawie jednoczenia Europy, budowania bezpieczeństwa i pokoju na naszym kontynencie oraz na świecie. Czynił to Pan nie tylko jako generał, ale także jako człowiek - z całą swoją otwartością, przyjaźnią, uśmiechem i dobrą radą, za którą również jesteśmy wdzięczni. Dziękujemy i wszystkiego najlepszego!

  • Uroczystość odznaczenia
Naczelnego Dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie gen. Josepha Ralstona,
Pałac Prezydencki, 5 grudnia 2002 roku
    Uroczystość odznaczenia Naczelnego Dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie gen. Josepha Ralstona, Pałac Prezydencki, 5 grudnia 2002 roku