SFB: Kolejna ekspercka dyskusja o unijnej polityce bezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.01.2014

SFB: Kolejna ekspercka dyskusja o unijnej polityce bezpieczeństwa

Według szefa BBN prace nad raportem szefa unijnej dyplomacji dotyczącym bezpieczeństwa europejskiego to moment, w którym Unia Europejska pokaże na ile chce być strategicznym graczem, na którego będziemy mogli w tym obszarze liczyć. Na temat procesu powstawania raportu minister Stanisław Koziej 28 stycznie br. dyskutował z zaproszonymi ekspertami podczas kolejnego spotkania w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa.

Zobacz informacje z poprzednich spotkań:

W grudniu ubiegłego roku Rada Europejska zleciła Wysokiemu Przedstawicielowi Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa opracowanie w 2015 r. raportu oceniającego wpływ zmian w środowisku globalnym na politykę UE. Według szefa BBN Polska powinna opowiadać się za nadaniem pracom nad raportem charakteru strategicznego przeglądu bezpieczeństwa europejskiego, wskazującego na wspólne interesy, możliwe scenariusze rozwoju środowiska bezpieczeństwa oraz opcje działań i koniecznych przygotowań w ramach UE. Taki dokument mógłby stać się punktem wyjścia do opracowania po 2015 roku nowej europejskiej strategii bezpieczeństwa.

Grafika ilustrująca proces prac nad raportem Wysokiego Przedstawiciela ds. WPBiO

Szef BBN mówił o przewidywanym przebiegu prac nad raportem Wysokiego Przedstawiciela, wskazując na możliwości udziału w unijnym procesie konsultacji oraz prezentowania stanowiska narodowego. Zwrócił uwagę na działania, jakie należałoby podjąć w ramach tych prac, zarówno w wymiarze narodowym, jak i międzynarodowym. Ważnym ich elementem będzie m.in. kontynuacja warsztatów strategicznych, jakie BBN prowadziło w ostatnich latach ze swoimi odpowiednikami z państw Grupy Wyszehradzkiej.

Wstępnie przewiduje się także, że w kwietniu br. odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone Unii Europejskiej, na którym zostanie omówiony wspólny punkt widzenia dot. spełnienia jednego z polskich priorytetów w obszarze WPBiO - strategicznego upodmiotowienia UE w dziedzinie bezpieczeństwa.

W trakcie dyskusji pojawiły się m.in. tematy odwoływania się przy pracach nad raportem do zapisów Traktatu Lizbońskiego, potrzeby współpracy Unii Europejskiej z NATO czy też kwestie prowadzenia efektywnej polityki informacyjnej Europy dot. podejścia do bezpieczeństwa i synchronizacji strategi bezpieczeństwa ze strategią rozwoju Europy. Zaznaczono również, że ważną rolę we wsparciu polskich wysiłków na rzecz kształtu raportu Wysokiego Przedstawiciela mogą odegrać przedstawiciele parlamentu europejskiego.