IV Ogólnopolski Krótkofalarski „Konkurs Generalski” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

27.01.2014

IV Ogólnopolski Krótkofalarski „Konkurs Generalski”

27 stycznia br. w Poznaniu podsumowano i wręczono nagrody laureatom IV Ogólnopolskiego Krótkofalarskiego „Konkursu Generalskiego” rozegranego w okresie od 4 do 12 stycznia br. konkurs honorowym patronatem objął szef BBN minister Stanisław Koziej.

Wzięło w nim udział 912 krótkofalowców, w tym aż 257 przedstawicieli z innych krajów rozmieszczonych na pięciu kontynentach.

Rywalizacja odbywała się w sześciu kategoriach:

  • stacje indywidualne (grupa A), zwycięzca Julian Jarzombek SP3PL – 29350 pkt.
  • stacje klubowe (grupa B), zwycięzca Wolsztyński Klub Krótkofalowców SP3PWL – 26050 pkt.
  • stacje wojskowe (grupa C), zwycięzca Damian Bogdański SP3OL – 28940 pkt.
  • stacje nasłuchowe (grupa D), zwyciężczyni Erika Möbius DE2UAA z Niemiec – 3486 pkt.
  • stacje zagraniczne (grupa E), zwycięzca Marek Szeszula DL/SP3LPG z Niemiec – 25560 pkt.
  • stacje organizatora (grupa F), zwycięzca Poznański Klub Radio Nadawców PZK SP3POZ – 29330 pkt.

Jeden z pucharów oraz dyplom ufundowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

„Konkurs Generalski” został zorganizowany przez Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR, działający przy Zespole Szkół Odzieżowych (ZSO), w którego skład wchodzi Gimnazjum nr 1 w Poznaniu  im. generała Kazimierza Raszewskiego. Pomysłodawcą tej imprezy był kpt. w st. spocz. Jacek Behrendt kierownik Szkolnego Klubu Krótkofalowców. W trakcie konkursu nawiązano ponad 9 tys. dwustronnych łączności radiowych (QSO), które były punktowane według kryteriów zawartych w regulaminie konkursu.

Konkurs jest imprezą cykliczną organizowaną głównie w celu uczczenia pamięci gen. broni Kazimierza Raszewskiego (1864-1941) - wielkiego patrioty, syna ziemi wielkopolskiej, generała Wojska Polskiego II RP, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej podczas której za męstwo wykazane w boju otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyż Walecznych, dowódcy Okręgu Korpusu Nr VII z siedzibą w Poznaniu, działacza i społecznika, a od 2010 roku patrona Gimnazjum nr 1 w Poznaniu. Tradycją kolejnych edycji imprezy jest upamiętnienie konkretnych wydarzeń z bogatej biografii Generała.

Czwarta edycja imprezy, w nawiązaniu do obchodów 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 była poświęcona przypadającym w bieżącym roku 95. rocznicom objęcia przez Patrona Konkursu stanowiska d-cy 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich (16.02.1919) oraz stanowiska szefa Wydziału Wojskowego Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej (21.03.1919), a przede wszystkim uzyskania przez ówczesnego oficera Armii Wielkopolskiej awansu na stopień generała podporucznika (04.04.1919).