Spotkanie z delegacją izraelskiego MON - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

05.02.2014

Spotkanie z delegacją izraelskiego MON

5 lutego br. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Włosowicz przyjął delegację izraelską, której przewodniczył Jacob Laor – dyrektor Oddziału Europejskiego i asystent zastępcy dyrektora generalnego ds. zagranicznych Ministerstwa Obrony Izraela.

Rozmówcy zwrócili uwagę na częste i efektywne kontakty polsko-izraelskie, zarówno pomiędzy administracjami rządowymi, jak i prezydenckimi. Nawiązali również do ubiegłorocznej wizyty w Izraelu Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.

Zasadniczym celem wizyty delegacji MO Izraela w Polsce było uzgodnienie szczegółów planu bilateralnej współpracy resortów obrony obydwu państw na bieżący rok oraz wyznaczenie głównych kierunków kooperacji.

Zgodnie z oceną dyrektora J. Laora, program współpracy jest bogaty i intensywny. Do ciekawych inicjatyw zaliczyć można realizowany od ponad 10 lat projekt „Świadkowie w mundurach”, w ramach którego żołnierze z Izraela odbywają podróże do Polski. W 2014 r. po raz pierwszy realizowana będzie również wizyta żołnierzy polskich w Izraelu.

Na uwagę zasługuje także inicjatywa upamiętnienia w ramach budowanego w Latrun muzeum – pomnika, izraelskich żołnierzy, którzy walczyli w polskich formacjach wojskowych.