Szef BBN w Polsacie: Tylko kompromis wszystkich zaangażowanych stron może załagodzić sytuację na Ukrainie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.02.2014

Szef BBN w Polsacie: Tylko kompromis wszystkich zaangażowanych stron może załagodzić sytuację na Ukrainie

"Prezydent chce rozmawiać z prezydentem Janukowiczem i szczerze namawiać do kompromisu. Treścią rozmowy będzie przede wszystkim ostrzeżenie przed kontynuowaniem wydarzeń, które się wczoraj rozpoczęły" - mówił szef BBN w Polsacie 19 lutego br., komentując sytuację na Ukrainie.

Szef BBN zaznaczył także, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego ostatnio już dwukrotnie dyskutowała na temat Ukrainy. Została też ustalona pewna strategia postępowania Polski i ważne jest, aby każdy prowadził działania w zakresie swoich kompetencji i możliwości.  - Prezydent powinien rozmawiać z prezydentem, rząd z rządem, także przedstawiciele partii politycznych powinni rozmawiać ze swoimi partnerami na Ukrainie i namawiać do kompromisu. Nie ma innej możliwości rozwiązania sytuacji niż porozumienie wszystkich zaangażowanych w konflikt stron - mówił szef BBN.

Minister Koziej poinformował również, że nie można wykluczyć, że podczas zaplanowanego na przyszły tydzień posiedzenia Rady poruszony zostanie także temat sytuacji na Ukrainie. 

Odnosząc się do możliwych sposobów reagowania społeczności międzynarodowej szef BBN mówił: - Jeżeli nie będzie wewętrznej woli politycznej, to żadna siła zewnętrzna nie zapewni porozumienia na Ukrainie. Siły zewnętrzne nie mogą w inny sposób reagować na sytuację niż politycznie czy naciskami ekonomicznymi. Nie ma innej metody "wtrącania się" w wewnętrzne sprawy innego, suwerennego państwa. Oczywiście wiemy, że znajdującego sie pod wieloma wpływami, ale jednak suwerennego.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY

{PLAYER:15559}