PAP: RBN w środę o rocznicy w NATO i sytuacji na Ukrainie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.02.2014

PAP: RBN w środę o rocznicy w NATO i sytuacji na Ukrainie

Doświadczenia z członkostwa w NATO, przyszłość sojuszu i możliwe warianty wydarzeń na Ukrainie i ich wpływ na bezpieczeństwo Polski będą tematem środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział we wtorek PAP szef BBN Stanisław Koziej.

"Temat planowany już wcześniej to 15 lat Polski w NATO – doświadczenia i wnioski na przyszłość. Chcemy dokonać pewnego bilansu naszego członkostwa, ocenić wartość tego najsilniejszego sojuszu w historii" - powiedział Koziej, który jest sekretarzem RBN.

Według szefa BBN "trzeba będzie spojrzeć na Sojusz Północnoatlantycki także w kontekście kryzysu ukraińskiego". "Jest to o tyle ważne, że tego samego dnia wieczorem w Brukseli rozpoczyna się spotkanie ministrów obrony państw NATO" - zwrócił uwagę sekretarz RBN.

"Ale Ukrainie będzie też poświęcony odrębny punkt – konsekwencje kryzysu ukraińskiego dla bezpieczeństwa Polski" - zaznaczył.

Referaty wprowadzające mają przedstawić minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. "Spodziewamy się rozmowy o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji na Ukrainie - o scenariuszu transformacyjnym, w którym następuje realizacja pozytywnych zmian, ale pewnie nie będzie też można pominąć refleksji o możliwości scenariusza negatywnego, destrukcyjnego. Na tym tle trzeba będzie rozpatrzyć konsekwencje, jakie możliwe scenariusze mogą mieć dla Polski" - zapowiedział Koziej.

Zapowiedział, że Rada omówi też wyzwania związane ze wsparciem dla transformacji Ukrainy. "Transformacji społecznej, ale przede wszystkim gospodarczej. Ukraińcy będą musieli się zorganizować, by przeprowadzić zmiany, które umożliwiłyby zmierzanie w kierunku Zachodu, a w tym kierunku - jak słyszymy - chce podążać zarówno naród ukraiński, jak i władze" - zaznaczył Koziej.

Zdaniem Kozieja w części dotyczącej rocznicy wstąpienia do NATO członkowie RBN będą mówili "o pozytywnym wpływie naszego członkostwa na modernizację sił zbrojnych, o naszych dodatkowych zobowiązaniach, ale przede o perspektywie sojuszu po zakończeniu operacji w Afganistanie, która będzie też tematem tegorocznego szczytu NATO".

Koziej zwrócił uwagę na dwa aspekty – terminowe zakończenie operacji w Afganistanie, planowane przez sojusz do końca tego roku, "a następnie budowanie, konsolidowanie NATO wokół podstawowej funkcji – obrony kolektywnej".

"To oznacza pełną gotowość do aktualizacji planów ewentualnościowych, prowadzenie ćwiczeń, utrzymania infrastruktury obronnej, troskę o więzi transatlantyckie w kontekście zmiany zainteresowań strategicznych sojuszu" - zaznaczył.

Początkowo planowane na 26 lutego posiedzenie RBN miało dotyczyć głównie przypadającej w marcu rocznicy polskiego członkostwa w NATO, ale – jak powiedział w ubiegłym tygodniu Koziej - wobec wydarzeń na Ukrainie prezydent Bronisław Komorowski zarządził dodatkowy punkt dotyczący sytuacji w tym kraju.

Będzie to trzecie w ostatnim czasie spotkanie RBN dotyczące Ukrainy. 22 stycznia Rada omawiała polskie i europejskie relacje z Ukrainą, a 2 grudnia ubiegłego roku omawiała polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych oraz administracji, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie.

Źródło: PAP