Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego o konsekwencjach kryzysu ukraińskiego i NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.02.2014

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego o konsekwencjach kryzysu ukraińskiego i NATO

W siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Głównymi tematami posiedzenia były: 15-lecie Polski w NATO - doświadczenia i wnioski na przyszłość oraz konsekwencje kryzysu ukraińskiego dla bezpieczeństwa naszego kraju.

Realizacja zaleceń MFW, wejście w życie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE oraz budowa lepiej funkcjonującego systemu społeczno-politycznego - to w ocenie prezydenta Bronisława Komorowskiego trzy filary koniecznych reform państwa ukraińskiego.

- Pierwszy filar reform to realizacja zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Ukraina już wielokrotnie korzystała z pomocy MFW i chciałaby uzyskać kredyt kolejny raz  - powiedział prezydent podczas briefingu prasowego w Pałacu Prezydenckim, po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

- Można starać się, aby w maksymalnie możliwym stopniu (MFW) uwzględnił szczególnie trudną sytuację na Ukrainie, można dążyć do jakiegoś lekkiego poluzowania reżimów, rygoru związanego z działaniem kredytu. Ale główne zręby (starania się o uzyskanie kredytu) są zapisane i są znane od dawna, nigdy nie zdarzyło się jeszcze jakieś ich istotne odkształcenie - dodał Bronisław Komorowski.

Jak wyliczał, drugim filarem koniecznych reform jest wejście w życie - jeśli zostanie podpisana - umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

- Trzeci filar będzie kształtowany przez samych Ukraińców, z zamysłem zbudowania lepszego państwa, gospodarki, lepiej funkcjonującego systemu społecznego, politycznego i ustroju. W tym obszarze Polska z naszym bagażem doświadczeń i polskim zaangażowaniem na rzecz Ukrainy, mogłaby znaleźć obszary, w których moglibyśmy być szczególnie przydatni Ukrainie - ocenił prezydent.

- Chcemy pomagać w sposób mądry, tak aby przyspieszyć proces zmian na Ukrainie - oświadczył Komorowski.

Ponadto, prezydent jest zdania, że Polska może przekazać Ukrainie pozytywne doświadczenia w zakresie budowania systemu zwalczania korupcji, reformy samorządowej i wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Prezydent mówił, że Polska może zaangażować się na rzecz zbudowania na Ukrainie całościowego systemu zwalczania korupcji. - Mamy pod tym względem dobre doświadczenia - dodał.

Bronisław Komorowski powiedział, że Polska może przekazać Ukrainie także swoje pozytywne doświadczenie dotyczące reformy samorządowej. - Polska dysponuje ogromnymi zasobami ludzkimi, kadrowymi, eksperckimi. Możemy, i powinniśmy, to zaproponować Ukrainie - powiedział. Dodał, że można zaproponować wpisanie reformy samorządowej do pakietu reform, które będzie pomagała wdrażać i finansować Unia Europejska.

Prezydent zaznaczył, że reforma samorządowa w Polsce dała świetne wyniki także w zakresie zwiększenia zaangażowania obywateli, również w zakresie "przeorania świadomości, mentalności, poglądów, nawet politycznych, ludzi w Polsce".

Według Bronisława Komorowskiego, Polska powinna przedstawić propozycje dla Ukrainy w zakresie systemu wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. - To w przypadku Ukrainy jest nie tylko szansa na przyśpieszenia rozwoju gospodarczego. To także jest szansa na demokratyzację biznesu ukraińskiego. Odejście od systemu monopolu państwowego w jednych obszarach, z drugiej strony dominacji gospodarki opanowanej przez oligarchów – dodał Bronisław Komorowski.

Według prezydenta, Polacy, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, powinni się kierować racjonalnością i logiką. - Nie warto się spierać wyłącznie o to, czy pomoc finansowa ma być hojna, czy mniej hojna, bo chcielibyśmy, by była jak najhojniejsza. Jednak w moim przekonaniu warto się spierać, i przede wszystkim warto podjąć decyzje związane z tym, by ta pomoc - w miarę polskich możliwości - była pomocą udzielaną jak najmądrzej, nie tylko jak najhojniej. Po to, by uzyskać odpowiednio trwałe efekty w postaci zmian na Ukrainie, które by wyprowadziłyby ten kraj z wszechstronnego kryzysu – powiedział prezydent Komorowski. (PAP, inf. własna)

 

W posiedzeniu Rady uczestniczyli:

  • Bronisław KOMOROWSKI - Prezydent RP
  • Ewa KOPACZ – Marszałek Sejmu RP
  • Bogdan BORUSEWICZ - Marszałek Senatu RP
  • Donald TUSK – Prezes Rady Ministrów, Przewodniczący Platformy Obywatelskiej
  • Janusz PIECHOCIŃSKI – Wiceprezes Rady Ministrów, Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego
  • Stanisław KOZIEJ – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
  • Radosław SIKORSKI – Minister Spraw Zagranicznych
  • Tomasz SIEMONIAK – Minister Obrony Narodowej
  • Bartłomiej SIENKIEWICZ – Minister Spraw Wewnętrznych
  • Zbigniew ZIOBRO – Przewodniczący Solidarnej Polski