Szef BBN dla PAP: Przewidujemy zmianę charakteru naszego zaangażowania w RŚA - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

10.03.2014

Szef BBN dla PAP: Przewidujemy zmianę charakteru naszego zaangażowania w RŚA

Polska zamierza zmienić misję związaną z Republiką Środkowoafrykańską i zamiast samolotu transportowego wysłać tam kontyngent lądowy. Ma się to stać po zakończeniu misji w Mali – poinformował w poniedziałek szef BBN Stanisław Koziej.

„Przewidujemy zmianę charakteru naszego zaangażowania w Republice Środkowoafrykańskiej, zamiast samolotu wysłanie żołnierzy do działania bezpośrednio na lądzie” – powiedział szef BBN dziennikarzom.

Zaznaczył, że planowana zmiana jest jeszcze przedmiotem analiz i ma się dokonać po zakończeniu lotniczej misji wsparcia francuskiej operacji w RŚA i po zakończeniu misji w Mali. „Moim zdaniem słuszny jest zamiar, by zamiast prowadzić dwie misje, skoncentrować się na jednej operacji w Republice Środkowoafrykańskiej” – ocenił. Misja ma mieć charakter wspierający, a nie bojowy.

Polski kontyngent wspierający francuską misję w ramach EUFOR RCA– transportowy C-130 Hercules i do 50 żołnierzy – dwie czteroosobowe załogi i obsługa naziemna – od początku lutego stacjonuje w Orleanie, skąd wykonuje loty do RŚA. Misję zaplanowano na trzy miesiące.

Źródło: PAP