Szef BBN dla radiowej Trójki: Im większa obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce, tym lepiej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

12.03.2014

Szef BBN dla radiowej Trójki: Im większa obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce, tym lepiej

minister Stanisław Koziej podkreślił, że Polska jest zainteresowana zwiększeniem pododdziału sił powietrznych, rozbudową amerykańskiej tarczy antyrakietowej i częstszą organizacją ćwiczeń wojsk NATO. 12 marca br. szef BBN był gościem red. Beaty Michniewicz w Salonie politycznym Trójki.

- Musimy wspólnie z Amerykanami usiąść i pomyśleć czy w ich interesie i w naszym interesie jest, aby było więcej żołnierzy amerykańskich na naszej ziemi - powiedział w radiowej Trójce generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Dodał, że dobrze by było, aby ta obecność była jak największa.

Zdaniem generała, Sojusz poważnie traktuje sytuację na Krymie. - NATO stosunkowo dobrze i adekwatnie zachowuje się w stosunku do tego kryzysu wielkiego, który się objawia przy granicach NATO - powiedział. Dodał, że to dobra okazja, by podkreślać konieczność wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Według Kozieja, 15-letnia obecność Polski w NATO powoduje, że możemy czuć się bezpiecznie. Dodał, że siły tej organizacji interweniują dopiero w naprawdę kryzysowych sytuacjach. - Na pewno im zagrożenie większe, tym większa gwarancja, że NATO szybciej uzyska consensus, bo wszyscy będą czuli się zagrożeni - wyjaśnił. - NATO jest ze swojej natury nastawione na obronę swojego terytorium - dodał.

Jak podkreślił, dalsze działania NATO w sprawie Krymu muszą być adekwatne do pojawienia się zagrożenia dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Zagrożenia o charakterze polityczno-militarnym, bo o takim tylko mówimy. Istotą jest przygotowywanie różnych możliwości - po to, aby później nacisnąć guzik, jeśli taka potrzeba zaistnieje - wyjaśnił.

Generał Koziej zaznaczył, że obecnie plany ewentualnościowe NATO są aktualizowane co pewien czas na wyraźne życzenie któregoś z uczestników Sojuszu. - Naszym zdaniem, i to jest jeden z postulatów, który wynika z tej sytuacji kryzysowej, powinien być wprowadzony mechanizm obligatoryjnego przeglądania tych planów ewentualnościowych i patrzenia, czy nie trzeba ich zmienić - powiedział szef BBN.

ZOBACZ ROZMOWĘ

Źródło: www.polskieradio.pl