Szef BBN dla RDC o strategii Putina: Krótkoterminowo skuteczna, w dalszej perspektywie szkodliwa dla Rosji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.03.2014

Szef BBN dla RDC o strategii Putina: Krótkoterminowo skuteczna, w dalszej perspektywie szkodliwa dla Rosji

W środę 19 marca szef BBN minister Stanisław Koziej był gościem porannej audycji na antenie Radia Dla Ciebie. Rozmowa z red. Grzegorzem Chlastą dotyczyła głównie ostatnich wydarzeń na Ukrainie i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Komentując sprawę aneksji Krymu przez W. Putina szef BBN powiedział, że to PR-owski sukces w krótkim dystansie. – Putin wybrał strategię tzw. uderzeniową, która konsoliduje przeciwników Rosji. Uderzył pięścią w stół i wystraszył cały świat zachodni. Myślę, że Rosja będzie na tym stopniowo traciła. – powiedział S. Koziej. - Odkrył, że agresja jest sposobem na poprawienie „słupków popularności” w Rosji. Jeśli nie spotka się ze zdecydowana reakcją Zachodu, będzie ośmielony i pójdzie dalej w swoich działaniach.  W Polsce na szczęście nie ma mniejszości rosyjskiej.

Zapytany o bezpośrednie zagrożenie dla Polski szef BBN powiedział: - Myślę, że w tradycyjnym znaczeniu pojęcia zagrożenia militarnego Polska nie jest zagrożona. Nie widzę potrzeby wykonywania gwałtownych ruchów i rozmawiania np. o powrocie do poboru, czy zmianie naszej strategii. Widzę, że kierunek jaki przyjęliśmy – wzmacniania się na zewnątrz i umacniania własnego potencjału obronnego - jest dobry. (…) Każdy atak na Polskę oznaczałby naruszenie terytorium NATO. Mamy Traktat Waszyngtoński, nie zostaniemy sami. Mamy dowództwa, plany ewentualnościowe, przestrzeń monitorują AWACSy. – dodał.

Minister S. Koziej podkreślił, że nawet spora część Rosjan nie jest zadowolona z polityki W. Putina. Niektórzy zdają sobie sprawę z czym może się to wiązać. Konfrontacji społeczno-gospodarczej Rosja nie wygra z Zachodem. W długim dystansie Rosja straci. – powiedział.

Posłuchaj rozmowy