Szef BBN dla PAP ws. reformy służb specjalnych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.03.2014

Szef BBN dla PAP ws. reformy służb specjalnych

W trakcie prac nad projektami ustaw o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego będzie proponowało, by prezydent miał swojego przedstawiciela w organie nadzorującym służby - powiedział szef BBN Stanisław Koziej.

- Przyjęcie projektu w takim brzmieniu, jak przedłożone przez Radę Ministrów, skutkuje likwidacją Kolegium do spraw Służb Specjalnych, w którym prezydent ma przedstawiciela, a nie proponuje się w zamian żadnego organu nadzoru, czy koordynacji, w którym prezydent miałby swojego przedstawiciela - powiedział szef BBN.

Zaznaczył, że - co prawda, przewiduje się powołanie w przyszłości Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa, ale działoby się to na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów i byłby to organ wewnątrzrządowy, bez reprezentanta prezydenta.

W ocenie Kozieja w razie wejścia w życie takiego rozwiązania - prezydent byłby pozbawiony możliwości uzyskiwania informacji o istotnych bieżących procesach dotyczących służb specjalnych.

- Dlatego BBN zgłaszało zastrzeżenia w trakcie uzgodnień międzyresortowych i proponowało usunięcie tych wątpliwości przez wprowadzenie zapisu powołującego organ z udziałem przedstawiciela prezydenta. Takie stanowisko będziemy prezentowali podczas prac parlamentarnych - zapowiedział szef BBN. Przypomniał, że podobne stanowisko zajęła Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów.

Źródło: PAP