Prezydent RP dla TVP Info: "Modernizacja armii kwestią wiarygodności" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.03.2014

Prezydent RP dla TVP Info: "Modernizacja armii kwestią wiarygodności"

NATO jest najsilniejszym sojuszem na świecie, ma gigantyczną przewagę nowoczesności. Potrzeba modernizowania sił zbrojnych to także kwestia wiarygodności Polski jako sojusznika - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski w programie "Dziś Wieczorem" w TVP Info.

Prezydent zaznaczył, że sił zbrojnych, systemów bezpieczeństwa i obronności nie buduje się w obliczu zagrożenia, tylko trzeba budować przez wiele, wiele lat.

- My to robimy od kilkunastu lat w sposób bardzo konsekwentny i wystarczy, że będziemy to robić dalej - powiedział. Wymieniał, że chodzi o umacnianie pozycji w NATO, wydawanie nie mniej pieniędzy na modernizację techniczną Sił Zbrojnych, a więc na uzbrojenie i konsekwentne reformowanie Sił Zbrojnych.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, trzeba zmienić kierunek działania NATO, to znaczy wrócić do art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który gwarantuje obronę terytoriów krajów członkowskich. Jak dodał, kontynuowanie polityki ekspedycyjnej nie jest dla Polski. - Trzeba uczestniczyć w misjach zewnętrznych, ale głównie pilnować systemu obronnego nastawionego na obronę naszego polskiego terenu - podkreślił.

Prezydent mówił także, że uzyskał akceptację parlamentu dla uruchomienia programu budowy polskiej tarczy przeciwlotniczej i antyrakietowej, która będzie częścią systemu ogólnonatowskiego. - To są decyzje, które zapowiadają: tu będą żołnierze amerykańscy, tu będą ważne dla USA instalacje obronne, będą te instalacje cząstką wspólnego ogólnotatowskiego systemu - powiedział.

- Wydaje się, że będą częściej ćwiczenia z udziałem także żołnierzy amerykańskich i innych krajów NATO - dodał Bronisław Komorowski. Ocenił, że zapowiedź częstszych ćwiczeń w zakresie sprawdzania i weryfikowania planów ewentualnościowych to jest dla nas źródło bezpieczeństwa.

- NATO jest najsilniejszym sojuszem na świecie, ma gigantyczną przewagę nowoczesności - mówił prezydent. - Jeśli samemu jest się silnym, to się zniechęca potencjalnego agresora w ogóle do planowania jakiejkolwiek agresji. Jeśli jest się słabym, to się w zasadzie prowokuje, żeby ktoś chciał tę słabość wykorzystać - zaznaczył.

Zdaniem prezydenta Rosja ma przed sobą trudny wybór: albo wybierze drogę straszenia i najeżdżania sąsiadów, albo wybierze drogę wewnętrznej głębokiej modernizacji. Jak dodał, Rosja stoi wobec trudnego wyboru albo realizacji ciągot neoimperialnych, albo nowoczesność i dobrobyt.

- Dziś wydaje się, że Rosja wybrała twariant, dla nas nie do zaakceptowania, nacisku na sąsiadów i odbudowy strefy wpływów - ocenił Bronisław Komorowski. Wyraził jednak przekonanie, że będzie korekta tej polityki wewnątrz Rosji.

Prezydent pytany, czy Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama odwiedzi Polskę 4 czerwca, odpowiedział: Zaprosiłem prezydenta Obamę w związku z obchodami 25. rocznicy polskiej wolności, ale także rozpoczęcia się całego procesu wyzwalania się Europy środkowo-wschodniej, zaproszenie zostało przyjęte z zainteresowaniem, z życzliwością, a czy przyjazd będzie możliwy nie wiem, nie mam jeszcze odpowiedzi.

Ocenił, że są okoliczności, które pozwalają na to liczyć. - Wydarzenia na Ukrainie wydają się być dobrym momentem, aby potwierdzić, że polska droga, wybrana 25 lat temu, była słuszna, wiodąca do bezpieczeństwa, zamożności, rozwoju - zaznaczył.

 

Źródło: Prezydent.pl