Konferencja: 15 lat członkostwa Polski w NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

27.03.2014

Konferencja: 15 lat członkostwa Polski w NATO

W czwartek 27 marca br. podczas konferencji naukowej pt. „Polityczno-wojskowe implikacje członkostwa Polski w NATO z perspektywy 15-lecia obecności w strukturach Sojuszu” w imieniu ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka prelekcję wygłosił wiceminister Maciej Jankowski. Szefa BBN ministra Stanisława Kozieja reprezentował jego zastępca Zbigniew Włosowicz.

Celem konferencji było określenie wyzwań, szans i zagrożeń dla Polski, wynikających z jej przynależności do NATO i aktywnego udziału w tworzeniu polityczno-militarnych uwarunkowań euroatlantyckiego wymiaru bezpieczeństwa.

- Przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego było początkiem drogi prowadzącej do zbudowania nowoczesnej armii. Polskie Siły Zbrojne są dziś nowocześniejsze i bardziej sprawne. Stałe utrzymywanie i ciągłe rozwijanie sojuszniczych indywidualnych zdolności obronnych jest niezbędnym sposobem zachowania możliwości skutecznego reagowania na nowe wyzwania i zagrożenia. Ciągły rozwój armii powinien zapewniać wypełnienie zobowiązań sojuszniczych oraz umożliwiać ich samodzielne działanie – powiedział w swoim wystąpieniu podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski.

Przystąpienie Polski do NATO spowodowało konieczność zmian kultury organizacyjnej Sił Zbrojnych RP. Po 1999 roku wprowadzono je we wszystkich obszarach działalności i wszystkich dziedzinach ich funkcjonowania. Najbardziej są one widoczne w zakresie profesjonalizacji kadry, systemie szkolenia, obowiązujących procedurach, uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym, a także w strukturach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzięki przystąpieniu Polski do Sojuszu nasi żołnierze i oficerowie osiągnęli pełną interoperacyjność ze swoimi kolegami z innych państw NATO. Nowoczesne myślenie o obronności oraz zdolność do praktycznej współpracy w środowisku międzynarodowym to jedna z ważniejszych korzyści integracji – podkreślił M. Jankowski.

Wśród prelegentów czwartkowej konferencji byli m.in. wiceminister Robert Kupiecki, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Zbigniew Włosowicz oraz były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Podsekretarz stanu w MON Robert Kupiecki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że - pozycja NATO w świecie określana jest nie tylko przez sojusz USA z demokratycznymi państwami Europy, ale również przez wzajemne gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich członków Sojuszu oraz zdolność do adaptacji w obliczu zmieniającej się rzeczywistości. Europa i Bliski Wschód to obszar, gdzie NATO musi utrzymać swoje zainteresowanie – dodał.

W kontekście Ukrainy wiceminister Kupiecki podkreślił, że - NATO ma do odegrania swoją rolę, przede wszystkim w dłuższym horyzoncie czasowym. Armię ukraińską czeka duża zmiana, między innymi w dziedzinie kształcenia wojsk. Dużą rolę w tym mogą odegrać takie podmioty jak Akademia Obrony Narodowej.

Podczas konferencji, która odbyła się w Centrum Konferencyjnym WP prezentowane były między innymi zagadnienia dotyczące:

  • realizacji zadań operacji reagowania kryzysowego, w tym operacji ISAF;
  • znaczenia przynależności Polski do Sojuszu;
  • koncepcji strategicznej NATO i jej znaczenia dla państw członkowskich;
  • organizacji i zadań sił zbrojnych w NATO;
  • roli i zadań systemu zarządzania kryzysowego NATO, w tym NCRS;
  • praktycznego wymiaru prowadzenia operacji reagowania kryzysowego;
  • roli i znaczenia SZ RP w NATO;
  • szacowania zagrożeń bezpieczeństwa międzynarodowego;
  • zmian stanu i uwarunkowań bezpieczeństwa w wymiarze globalnym;
  • cywilnego aspektu planowania kryzysowego w NATO;
  • nowych zadań dla Sojuszu w perspektywie dekady 2020-2030;
  • współpracy NATO z UE oraz innymi globalnymi instytucjami bezpieczeństwa;
  • przewartościowań technologicznych wpływających na funkcjonowanie Sił Zbrojnych RP i całego Sojuszu.

Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka.

Źródło: MON