Szef BBN dla PAP o nowym szefie NATO: decyzja dobra dla Polski - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.03.2014

Szef BBN dla PAP o nowym szefie NATO: decyzja dobra dla Polski

Jens Stoltenberg to doświadczony polityk i przedstawiciel państwa granicznego w NATO; można liczyć, że wykaże zrozumienie dla stanowiska Polski – powiedział dzisiaj szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, komentując decyzję Rady Północnoatlantyckiej, która zdecydowała, że od października Norweg będzie szefem sojuszu.

- Z naszego punktu widzenia to dobra decyzja. Jest to polityk doświadczony, był premierem, więc można się spodziewać, że potrafi zarządzać potężną machiną administracyjną, jaką jest kwatera główna NATO. To ważne w momencie, kiedy NATO stoi przed poważnymi wyzwaniami – powiedział Koziej.

- Po drugie jest to Norweg, przedstawiciel państwa granicznego, a więc zna, czuje specyfikę także takich państw jak Polska. Z naszego punktu widzenia jest szansa, że nasze interesy, nasze postrzeganie wyzwań, potrzeb i zasad funkcjonowania NATO znajdzie dobrego adresata w przyszłym sekretarzu generalnym – dodał szef BBN.

Podkreślił, że nowe wyzwania przed sojuszem północnoatlantyckim są rezultatem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i "zarysowującej się asertywnej postawy Rosji".

- NATO bez wątpienia stoi przed potrzebą wzmocnienia wschodniej flanki, a Norweg, czyli człowiek także z flanki NATO, może być dobrym organizatorem działań zmierzających do realizacji zadań istotnych z punktu widzenia Polski – ocenił Koziej.

Rada Północnoatlantycka zdecydowała dzisiaj, że kolejnym sekretarzem generalnym NATO zostanie były socjaldemokratyczny premier Norwegii Jens Stoltenberg. Ma objąć tę funkcję 1 października.