Szef BBN w radiowej Jedynce: Będzie nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

02.04.2014

Szef BBN w radiowej Jedynce: Będzie nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego

2 kwietnia br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej był gościem "Sygnałów Dnia" w programie I Polskiego Radia. W rozmowie z red. Konradem Grzesiowskim szef BBN mówił m.in. o tym, że wnioski z Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego są w przeważającej mierze aktualne w kontekście wydarzeń za naszą wschodnią Granica. Mówimy tam m.in. o potrzebie domagania się od NATO większej koncentracji na zadaniach obrony kolektywnej i rozbudowie infrastruktury obronnej.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

- W pierwszym półroczu ma być gotowa nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego. Dokument powstanie na podstawie prowadzonego przez dwa lata strategicznego przeglądu bezpieczeństwa. Jego rezultaty zawarto m.in. w "Białej księdze".
 
Minister Koziej mówił mówił także o sytuacji międzynarodowej związanej z wydarzeniami na Ukrainie. Zdaniem szefa BBN  - w długiej perspektywie czasu, jeśli nie uda się ustabilizować sytuacji i doprowadzić do jej uspokojenia, to nie można wykluczyć decyzji Paktu o stacjonowaniu w Polsce na stałe wojsk NATO. Generał uważa za niemal pewne, że na zbliżającym się szczycie Sojuszu we wrześniu zapadną decyzje o zwieszeniu obecności NATO w naszym kraju. Koziej przypomina, że Polska od lat domaga się powiększenia infrastruktury Paktu na jego wschodniej flance. Chcemy baz powietrznych, czy morskich, gotowych do przyjmowania sił wzmocnienia. - Wschodnia flanka pozbawiona jest teraz tej infrastruktury. Wzmocnienie jest  już oczywistością i nasze postulaty w tej sprawie wreszcie zostaną zrealizowane - mówi Koziej w radiowej Jedynce.

Według szefa BBN, ewentualne decyzje w sprawie rozlokowania amerykańskich baz w naszym kraju może podjąć NATO, ale także sami Amerykanie. - Porozumienie może być efektem umowy dwustronnej. To na mocy tak zawartych uzgodnień Amerykanie będą budować w naszym kraju tarczę przeciwrakietową - tłumaczy Koziej.

Źródło: www.polskieradio.pl, inf. własna