Szef BBN w Polsat News o obecności wojsk NATO w Polsce oraz zarzutach wobec reformy dowodzenia - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.04.2014

Szef BBN w Polsat News o obecności wojsk NATO w Polsce oraz zarzutach wobec reformy dowodzenia

Szef BBN w czasie rozmowy w Polsat News zwrócił uwagę, aby w dyskusji o obecności NATO w Polsce nie mylić dwóch rzeczy: ewentualnego przybycia sił szybkiego reagowania – co byłoby możliwe w przeciągu dni – i stałego stacjonowania wojsk NATO na terytorium RP. Decyzje odnośnie drugiego rozwiązania dyskutowane będą podczas wrześniowego szczytu NATO, a podjęcie ich wiązałoby się z koniecznością rozbudowy odpowiedniej infrastruktury w Polsce.

Minister S. Koziej wyraził także zdanie, że w jego opinii ustalenia pomiędzy NATO a Rosją z 1997 r. mówiące m.in. o tym, że Sojusz będzie bronił terytorium swoich członków w Europie Środkowe-Wschodniej raczej poprzez wzmacnianie sił, a nie stałą obecność dużych jednostek w tych państwach, nie mogą być dziś wiążące. Dziś sytuacja jest diametralnie inna i to Rosja ją zmieniła dokonując agresji i zajmując część terytorium Ukrainy.  

Szef BBN odnosił się także do ostatnich zarzutów Prawa i Sprawiedliwości wobec wprowadzonej z początkiem roku reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi: - ostatnie wypowiedzi posłów PiS są zupełnie sprzeczne z oficjalnym programem tej partii. W programie tym jest np. napisane, że Sztab Generalny WP powinien być organem planowania i doradczym ministra, dowódcy powinni podlegać ministrowi obrony narodowej. To jest zresztą zgodne z tym co od 1 stycznia obowiązuje w Siłach Zbrojnych. Tymczasem na ostatniej konferencji posłów PiS słyszymy, że trzeba wrócić do starego systemu dowodzenia, kiedy Sztab Generalny dowodził Siłami Zbrojnymi... Chciałbym więc dyskutować z posłami, którzy przygotowywali oficjalny program, a nie z tymi, którzy się wyrwali z szyku.

ZOBACZ ROZMOWĘ

 

{PLAYER:16033}