Szef BBN w Polsat News: UE potrzebuje strategii bezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.04.2014

Szef BBN w Polsat News: UE potrzebuje strategii bezpieczeństwa

W poniedziałek 28 kwietnia szef BBN minister Stanisław Koziej był gościem red. Bartosza Kurka w programie „Nowy dzień” w telewizji Polsat i Polsat News. Rozmowa dotyczyła dzisiejszego spotkania szefa BBN z ambasadorami państw UE, kanonizacji Jana Pawła II oraz sytuacji na Ukrainie, w tym porwania przez separatystów funkcjonariuszy OBWE.

Odnosząc się do uroczystości kanonizacji Jana Pawła II szef BBN powiedział, że odbyła się ona w należytej powadze. W oczy najbardziej rzucało się „opanowanie” przez Polaków Placu św. Piotra. Jeśli idzie o bezpieczeństwo minister S. Koziej zaznaczył, że nie może nadziwić się sprawności, z jaką Włosi radzą sobie z tłumami podczas takich wydarzeń.

Pytany o dzisiejsze spotkanie z ambasadorami państw Unii Europejskiej akredytowanymi w Warszawie, szef BBN powiedział, że od dłuższego czasu w Biurze prowadzone są dyskusje i działania na rzecz przygotowania nowej strategii bezpieczeństwa UE. - W ubiegłym roku było pierwsze takie spotkanie. Dzisiaj chcę zaproponować ambasadorom, abyśmy ten rok wykorzystali na przygotowanie fundamentów nowej strategii. Poprzednia się zdezaktualizowała, potrzebujemy nowego dokumentu. Konflikt ukraińsko-rosyjski pokazuje, że cały czas działamy ad hoc – jak coś się dzieje, to dopiero podejmujemy działania. Unia Europejska fundamentalne kwestie powinna mieć opracowane z wyprzedzeniem. Musimy w końcu określić gdzie mamy wspólne interesy, a które są wyłącznie indywidualne danego państwa. – dodał minister S. Koziej.

Komentując sprawę podjęcia rozmów między Ukrainą i Rosją, szef BBN powiedział, że do uspokojenia sytuacji jest jeszcze bardzo daleka droga. - Konflikt wchodzi w najgorszą fazę, w której stosuje się metody terrorystyczne. Porwanie przedstawicieli trzeciej strony, to akt najgorszy. Każdy ma prawo walczyć o swój byt, ale nie takimi metodami. Działania separatystów rzucają zły cień na Rosję. – zaznaczył S. Koziej. - Działania Rosji wymknęły się spod analizy strategicznej. Rozpędzili się i teraz trudno zahamować te działania. (...) Trzecia faza sankcji UE może zostać wprowadzana dopiero po tym, jak Rosja wkroczy na Ukrainę. Póki co tego nie zrobiła. – dodał.

Na zakończenie rozmowy szef BBN pytany był o kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Zaznaczył, że nie tylko sfera publiczna powinna być zainteresowana tym zagadnieniem. - W BBN podjęliśmy się próby przygotowania doktryny dotyczącej działań w tym  - jakże ważnym dla sektora państwowego i prywatnego – obszarze bezpieczeństwa.

ZOBACZ ROZMOWĘ