Bezpieczeństwo UE w 10. rocznicę polskiego członkostwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.04.2014

Bezpieczeństwo UE w 10. rocznicę polskiego członkostwa

Po 10 latach członkostwa Polska dobrze czuje się w Unii Europejskiej, chce też działać, aby tę wspólnotę dalej wzmacniać i rozwijać, w tym przypadku w obszarze bezpieczeństwa – mówił szef BBN do ambasadorów państw Unii akredytowanych w Warszawie. Dyskusja, jaka odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, poświęcona była potrzebie opracowanie nowej strategii bezpieczeństwa UE, która zastąpiłaby dokument z 2003 r.

Minister S. Koziej podkreślił, że zeszłoroczny szczyt Unii dał podstawy, aby podjąć prace nad taką strategią, dodał przy tym, że obecny konflikt rosyjsko-ukraiński, dodatkowo potwierdza tę potrzebę: - Rosja swoim zachowaniem istotnie zmieniła środowisko bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Dlatego też nowa strategia musi, w większym stopniu niż było to dotychczas, uwzględniać problemy bezpieczeństwa na Wschodzie.

Na szczycie Rady Europejskiej z grudnia 2013 r. zalecono Wysokiemu Przedstawicielowi opracowanie do 2015 r. raportu poświęconego bezpieczeństwu UE. Według szefa BBN powinien on być punktem wyjścia do dyskusji nad strukturą bezpieczeństwa europejskiego. Kluczową rolę w tej dyskusji powinny odegrać konsultacje z państwami członkowskimi UE. W tym kontekście należy zadbać o to, aby raport miał charakter strategiczny, podejmował konkretne problemy, a nie był tylko dokumentem o charakterze biurokratycznym.

Minister S. Koziej mówił także o powolnych reakcjach UE na kryzys na Ukrainie: Jest to w pewnym stopniu zrozumiałe, ze względu na to jak złożonym podmiotem jest UE. Nie jest w stanie tak szybko i dynamicznie podejmować decyzji odnoszących się do własnego bezpieczeństwa i interesów, jak robią to chociażby Stany Zjednoczone. Dlatego tym bardziej Unia potrzebuje skutecznej strategii, która stanowiłaby punkt wyjścia do podejmowania szybkich działań. 

Obok omówienia przesłanek za podjęciem prac nad nowym strategicznym dokumentem UE, szef BBN przedstawiał ambasadorom działania, jakie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, jako ośrodek prezydencki, prowadzi w tym kierunku. BBN m.in. podjęło debatę nad ramami bezpieczeństwa europejskiego zarówno w formacie państw Grupy Wyszehradzkiej, jak i państw bałtyckich. Planowane są także konsultacje m.in. z Wielką Brytanią, krajami nordyckimi, czy w ramach państw Trójkąta Weimarskiego.

W listopadzie br. szef BBN planuje zaprosić, z okazji nowej inicjatywy tzw. Warsaw Security Forum 2014, doradców szefów państw i rządów oraz sekretarzy rad bezpieczeństwa narodowego państw Unii Europejskiej na konferencję poświęconą strategicznemu wymiarowi bezpieczeństwa europejskiego.

Było to kolejne spotkanie szefa BBN z korpusem dyplomatycznym państw UE, podczas którego dyskutowano o europejskiej polityce bezpieczeństwa. Poprzednie odbyło się w grudniu 2012 r.