Szef BBN w TVP Info: Misja Air Policing to zamanifestowanie solidarności NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

29.04.2014

Szef BBN w TVP Info: Misja Air Policing to zamanifestowanie solidarności NATO

29 kwietnia br. szef BBN minister Stanisław Koziej był gościem red. Joanny Racewicz w programie "Po przecinku" w TVP Info. W czasie rozmowy poruszono m.in. tematy sytuacji na wschodzie Ukrainy, w tym porwania przez separatystów obserwatorów OBWE oraz udziału Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji Air Policing nad państwami bałtyckimi. Piątą zmianę PKW ORLIK żegnał dziś w Malborku prezydent Bronisław Komorowski.

Minister S. Koziej pytany o działania podejmowane w celu uwolnienia obserwatorów OBWE zaznaczał, że o technice i taktyce w takich sytuacjach raczej się nie mówi, ponieważ każda informacja może być elementem bardzo istotnym dla strony przetrzymującej obserwatorów. Jeżeli już, o prowadzonych działaniach powinien informować ten, kto prowadzi negocjacje. Co należy podkreślić, w tym przypadku przetrzymywana jest międzynarodowa misja i dlatego koordynowana jest przez wszystkie zaangażowane państwa. 

Podczas rozmowy szef BBN odnosił się także do działań władz ukraińskich: - Władzie centralne starają się za wszelką cenę nie doprowadzić do sytuacji, w której wprowadzony zostałby stan wyjątkowy, nie mówiąc o stanie wojennym. To uniemożliwiłoby przeprowadzenie majowych wyborów prezydenckich, które mają stanowić dodatkową legitymizację władz. Niestety bez zastosowania tych mechanizmów jest niezmiernie trudno zapanować nad sytuacją. 

Poruszony został także temat skali dotychczasowego wsparcia NATO dla członków sojuszu na wschodniej jego flance: - Chodzi przede wszystkim o zamanifestowanie gotowości i woli działania NATO, gdyby sytuacja się zaostrzała. Należy też zauważyć, że misja nad państwami bałtyckimi po raz pierwszy od 10 lat jest misją międzynarodową. Zazwyczaj stacjonowały tam samoloty z jednego kraju NATO. Dziś biorą w niej udział cztery państwa. Kraje bałtyckie to najbardziej wysunięty przyczółek terytorium NATO w głąb terytorium Rosji.Ta misja pokazuje, że najważniejsze państwa wysyłają natychmiast na kresy sojuszu swoje siły - mówił minister S. Koziej. 

Szef BBN odwołał się także do słów prezydenta Bronisława Komorowskiego, żegnającego dziś pilotów rozpoczynających kolejną zmianę misji Air Policing: -  Prezydent powiedział, że te gesty powinny być przyczynkiem do tego, aby na wrześniowym szczycie NATO rozmawiać o stałym wzmocnieniu wschodniej granicy sojuszu. Powinny tam się znaleźć sojusznicze bazy. Dziś wschodnia flanka jest niedoinwestowana i o zmianę tej sytuacji chcemy się dopominać. 

ZOBACZ ROZMOWĘ