Szef BBN w Polsat News: Potrzebna współpraca rządu i prezydenta w obszarze służb specjalnych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

08.05.2014

Szef BBN w Polsat News: Potrzebna współpraca rządu i prezydenta w obszarze służb specjalnych

8 maja szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego rozmawiał z red. Jarosławem Gugałą w programie Gość Wydarzeń w Polsacie News. Poruszone zostały m.in. tematy reformy służb specjalnych, spotkania Prezydenta RP z sekretarzem generalnym NATO i sytuacji na Ukrainie oraz sejmowego wystąpienia ministra spraw zagranicznych.

Odnosząc się do różnicy zdań między rządem a ośrodkiem prezydenckim, dotyczącej zmian w ustawach o służbach specjalnych minister Stanisław Koziej mówił: - Rząd przygotował projekt ustawy, do którego od początku zgłaszałem zastrzeżenia. Likwiduje on m.in. Kolegium ds. służb specjalnych, w którym jest przedstawiciel prezydenta, a więc ciało które nadzoruje służby. W to miejsce ustawa nie powołuje innego organu. Pewna sieć współpracy rządu i prezydenta w obszarze służb specjalnych, pewna nitka została zerwana i żadna inna nie została ustanowiona.

Minister S. Koziej mówił również o reakcjach NATO na konflikt rosyjsko-ukraiński. - Od czasu zimnej wojny nie było sytuacji, aby NATO zostało w takim stopniu zmobilizowane do działania. Wszystko wskazuje na to, że zachowanie Rosji pobudziło Sojusz do refleksji nad artykułem 5. Traktatu Waszyngońskiego. Polska od wielu lat o to zabiegała. Dziś jest ta solidarność - przykładem jest misja Air Policing nad państwami bałtyckimi, najbardziej zagrożonym i wysuniętym fragmentem terytorium NATO, do udzialu w której zgłosiło się tyle państw członkowskich, że muszą czekać, aby te dyżury pełnić.

ZOBACZ ROZMOWĘ