VII Konferencja Naukowo-Przemysłowa - nagrody w konkursie pod patronatem Prezydenta RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.05.2014

VII Konferencja Naukowo-Przemysłowa - nagrody w konkursie pod patronatem Prezydenta RP

21 maja br. w Warszawie odbyła się VII Konferencja Naukowo-Przemysłowa. W jej trakcie wręczono także nagrody w II konkursie na najlepszą pracę naukową i badawczą z obszaru obronności państwa. Konkurs ogłoszony był przez ministra obrony narodowej i odbywał się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W kapitule nagrody zasiadał szef BBN minister Stanisław Koziej.

  • fot. MON
    fot. MON
  • fot. MON
    fot. MON
  • fot. MON
    fot. MON

W konferencji w imieniu szefa BBN wziął udział dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi gen. Lech Konopka. Wygłosił on wystąpienie dotyczące badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie obronności, odnosząc je do rekomendacji z przeprowadzonego w BBN Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. - Jeżeli chcemy zwiększyć skuteczność badań naukowych w obszarze techniki i technologii obronnych to niezbędna jest lepsza niż dotychczas współpraca pomiędzy polską nauką, użytkownikami i polskim przemysłem - mówił gen. Konopka. 

Podczas otwarcia konferencji minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział:  - W ostatnich latach ponad 1,1 mld zł skierowano na badania w obszarze obronności. (…) Cieszę się, że tyle osób zainteresowanych jest tym, aby uczestniczyć w planie modernizacyjnym SZ oraz w tym, aby trójkąt wojsko – nauka - przemysł dobrze się rozwijał.

 

Tegoroczna edycja konferencji odbyła się pod hasłem ,,Badania naukowe w obszarze techniki i technologii obronnych”, a jej organizatorem był Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Celem konferencji było przedstawienie stanu realizacji badań naukowych z obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa, a także perspektyw udziału polskich podmiotów naukowych i przemysłowych w programach i projektach badawczych, finansowanych przez Europejską Agencję Obrony (EDA) i NATO-wską organizację ds. Badań i Technologii (NATO STO).

W wydarzeniu uczestniczył minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. broni Edward Gruszka, prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicja Adamczak, dyrektor Narodowego Centrum Kryptologii gen. bryg rez. Krzysztof Bondaryk, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Kurzydłowski, oraz przedstawiciele uczelni, jednostek badawczo-rozwojowych, przedsiębiorstw przemysłu obronnego, a także przedstawiciele wspomnianej wcześniej Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i Organizacji ds. Badań i Technologii (NATO STO).

W czasie ceremonii przyznania nagród w konkursie na najlepszą pracę naukową i badawczą z obszaru obronności państwa wyróżniono:

  • Nagrodę I stopnia za pracę: ,,Opracowanie technologii nowoczesnych, wysokoenergetycznych i mało wrażliwych materiałów wybuchowych w skali wielkolaboratoryjnej” otrzymał zespół pod kierownictwem prof. Waldemara Trzcińskiego. Konsorcjum: Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Warszawska, Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A., BUMAR Sp. z o.o.;
  • Nagrodę II stopnia zdobyli wykonawcy pracy badawczej na temat zastosowania układu FAIMS-IMS do detekcji skażeń chemicznych;
  • Trzecią nagrodę otrzymali – autorzy badań nad radarem pokładowym dla morskich samolotów rozpoznawczych.