95 lat Związku Inwalidów Wojennych RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.05.2014

95 lat Związku Inwalidów Wojennych RP

W piątek 23 maja w Warszawie odbyły się obchody 95. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystości odprawiona została msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, następnie odbył się apel poległych i złożone zostały wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Później goście udali się na okolicznościowy koncert Chóru „Frontowe Drogi”.

  • fot. ZIW RP
    fot. ZIW RP
  • fot. ZIW RP
    fot. ZIW RP
  • fot. ZIW RP
    fot. ZIW RP

Przy okazji jubileuszu, w dniach 24-25 maja br. odbywają się obrady XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów, połączone z uchwaleniem zmian w statucie, podsumowaniem działalności i wyborami naczelnych władz i organów Związku.

W otwarciu Zjazdu uczestniczył Maciej Czulicki przedstawiciel szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja. Szef BBN skierował list okolicznościowy do członków Związku, uczestników jubileuszu i delegatów zjazdu. - Dziś, gdy mamy szczęście żyć w kraju wolnym, cieszącym się członkostwem w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim – winni jesteśmy Wam, inwalidom wojennym i wojskowym, kombatantom i weteranom, najwyższą cześć. Mamy wobec Was, Drodzy Państwo, ogromny dług wdzięczności – bez Waszej odwagi i czynów nie moglibyśmy budować współczesnej Polski. Swoją postawą daliście przykład wierności ideałom, troski o dobro kraju i gotowości do najwyższego poświęcenia. – napisał szef BBN.

 

Przeczytaj list Szefa BBN

***

 

Związek Inwalidów Wojennych RP jest najstarszą organizacją kombatancką w kraju i jedną z najstarszych na świecie, powołaną 19 kwietnia 1919 r., z poparciem Marszałka Józefa Piłsudskiego, jako ogólnopolski związek zrzeszający inwalidów wojennych, zranionych i kontuzjowanych żołnierzy, walczących na różnych frontach i w różnych armiach I wojny światowej.

Od początków istnienia zrzeszał też wdowy i wdowców oraz sieroty po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych. W okresie okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji, wspomagając struktury podziemnego państwa polskiego. W roku 1944 był pierwszą organizacją społeczną reaktywowaną z woli członków. Zlikwidowany w 1950 r. z inspiracji władz politycznych, został reaktywowany na wniosek członków w roku 1956. Obecnie członkowie są skupieni w wielu oddziałach i okręgach na terenie całego kraju.
Związek Inwalidów Wojennych RP realizuje statutowe cele i zadania, a w szczególności:

  • reprezentuje interesy inwalidów wojennych i wojskowych oraz represjonowanych po wojnie, wobec organów władzy i administracji rządowej, samorządu terytorialnego, zabiegając o zachowanie ustawowo nabytych uprawnień odszkodowawczych;
  • dąży do zapewnienia członkom Związku społecznie uzasadnionych, zdrowych i godnych warunków egzystencji, doskonalenia opieki socjalnej i zdrowotnej;
  • rozwija koleżeństwo, przyjaźń i więzi związkowe;
  • upowszechnia w społeczeństwie patriotyczne tradycje walk niepodległościowych narodu polskiego oraz wiedzę o poniesionych w tej walce ofiarach.