Szef BBN dla Polski Zbrojnej: Obama w Polsce - większe bezpieczeństwo Europy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

03.06.2014

Szef BBN dla Polski Zbrojnej: Obama w Polsce - większe bezpieczeństwo Europy

Wizyta prezydenta Baracka Obamy w Polsce świadczy o tym, że Stany Zjednoczone rozumieją potrzebę wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Ta potrzeba była podkreślana przez Polskę, jest także istotna dla naszego największego sojusznika, jakim jest USA. Mamy, więc powody do satysfakcji - uważa gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Obydwaj prezydenci - zarówno Bronisław Komorowski, jak i Barack Obama - jednakowo oceniają wydarzenia na Ukrainie oraz zachowanie Rosji. To daje podstawy do optymizmu, gdyż oznacza, że nie tylko Polska ale także nasz najpotężniejszy sojusznik, będzie dążyć do nawiązania innej niż dotychczas relacji i współpracy z Moskwą. Wspólnymi, polsko-amerykańskimi, siłami będziemy także przekonywać zachodnich partnerów, by zwiększyli swoje nakłady na obronność. Odwrócenie tendencji zgodnie, z którą państwa NATO-wskie, ograniczają tego rodzaju wydatki, jest szczególnie istotne wobec wydarzeń, jakie mają miejsce na Ukrainie.

Prezydenci Barack Obama i Bronisław Komorowski rozmawiali o sprawach bezpieczeństwa, w tym oczywiście o wpływie wydarzeń na Ukrainie na bezpieczeństwo naszego regionu. Oba państwa chcą dać przykład co trzeba zrobić w odpowiedzi na konflikt na Ukrainie, jak zmodyfikować politykę bezpieczeństwa. Obaj prezydenci podkreślali potrzebę aktualizacji planów ewentualnościowych i rozbudowę natowskiej infrastruktury. Obaj kładą nacisk na zwiększenie inwestycji związanych z bezpieczeństwem. Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował niedawno, by Polska zwiększyła swoje wydatki na obronność z 1.95 PKB do 2 proc. PKB. Byłby to poziom, który zbliżyłby nas do pułapu zalecanego przez NATO. Prezydent Obama zapowiedział dziś, że USA przeznaczą dodatkowy miliard dolarów na projekt nazwany „Inicjatywą Gwarancji dla Europy”. Chodzi o zwiększenie częstotliwości obecności amerykańskich wojsk w Europie. Mają one też pozostawać na miejscu znacznie dłużej niż obecnie. Obama wskazał takie rejony jak Bałtyk i Morze Czarne.

Obecność prezydenta Obamy w Warszawie daje też szansę na to, że na wrześniowym szczycie NATO razem wystąpimy z inicjatywą położenia większego nacisku na kolektywną obronę. USA i Polska będą wspólnie domagać się przyjęcia decyzji dotyczących długofalowych działań na rzecz wzmocnienia obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu.

 

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

 

Źródło: polska-zbrojna.pl