Szef BBN w TVP Info: Jako NATO przespaliśmy moment, kiedy Rosja zaczęła zwiększać nakłady na armię - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

05.06.2014

Szef BBN w TVP Info: Jako NATO przespaliśmy moment, kiedy Rosja zaczęła zwiększać nakłady na armię

– Jako NATO niestety przespaliśmy ten moment, kiedy Rosja rozpoczęła bardzo wyraźne zwiększanie swojego potencjału obronnego. Kiedy nakłady na armię rosyjską w szybkim tempie przyrastały, w tym czasie w Europie następowała redukcja nakładów zbrojeniowych. Uwierzyliśmy, że zimna wojna i możliwość konfrontacji zbrojnej w Europie zupełnie zanikła - mówił w TVP Info szef BBN minister Stanisław Koziej komentując politykę prezydenta Rosji oraz decyzje NATO. Minister Koziej odnosił się także do wizyty prezydenta USA w Polsce oraz propozycji zwiększenia budżetu obronnego RP do poziomu 2 proc. PKB.

Podczas rozmowy z red. Janem Ordyńskim szef BBN przedstawił zarys naszych propozycji przed wrześniowym szczytem NATO. – Od dłuższego czasu preferujemy tzw. doktrynę Komorowskiego, czyli zwrot w kierunku koncentrowania się na zadaniach związanych z obroną terytorium. Kryzys na Ukrainie spowodował, że domagamy się bardzo wyraźnego wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Także podwyższenia gotowości sił szybkiego reagowania NATO, tak by mogły szybciej zareagować niż to do tej pory zakładaliśmy. To co najważniejsze z naszego punktu widzenia to będziemy domagali się większych inwestycji NATO-wskich w rozbudowę infrastruktury na kierunku wschodnim, w tym na naszym terytorium – zapowiedział minister S. Koziej. Podkreślał, że chodzi o to, abyśmy byli zdolni szybko przyjąć sił wzmocnienia, gdyby napięcie narastało.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

 

 

Źródło: TVP Info