Szef BBN w Polsacie o inicjatywie Prezydenta dot. zwiększenia wydatków na obronność - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

09.06.2014

Szef BBN w Polsacie o inicjatywie Prezydenta dot. zwiększenia wydatków na obronność

9 czerwca br. minister Stanisław Koziej był gościem red. Bartosza Kurka w telewizji Polsat oraz Polsat News. Rozmowa dotyczyła dzisiejszej wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie i powitania tam ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, a także propozycji zwiększenia budżetu obronnego RP z 1.95 proc. do 2 proc. PKB.

Jak mówił szef BBN istotą inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego jest stworzenie stałego systemu budżetowania sił zbrojnych. Nie chodzi o jednorazowe zwiększenie budżetu. Elastyczne przeznaczanie pieniędzy na obronność  - w zależności od bieżących ocen i możliwości  - w Polsce się nie sprawdziło, ponieważ nie dawało to możliwości planowania modernizacji wojsk w wieloletniej perspektywie. Natomiast zasada, że budżet jest przewidywalny w dłuższej perspektywie ułatwia planową i systematyczną modernizację wojska.

- Prezydent polecił przygotowanie nowelizacje ustawy, mającej gwarantować stałe nakłady na obronność na poziomie 2 proc. PKB. Mam nadzieję, że uda sie ten projekt przygotować przed wakacjami sejmowymi. - zaznaczył S. Koziej.

Szef BBN przyznał także, że dziś budżet obronny nie jest w pełni wykorzystywany: -To wina też tego, że u nas jest on realizowany w ciągu jednego roku. Przyjmowany parę miesięcy po nowym roku, musi minąć czas zanim wejdzie w życie, potrzebny jest także czas na uruchomienie procedur. W efekcie tego zostaje praktycznie pół roku na realizację budżetu. Byłoby lepiej, gdyby przyjąć rozwiązania jakie obowiązują np. w USA, gdzie budżet jest "kroczący", planowany na dwa lata. U nas poszukuje się sposobów, aby zminimalizować systemowe kłopoty w pełnej realizacji budżetu.

Według ministra S. Kozieja dodatkowe nakłady w wysokości 0,05 proc. PKB  poprawią sytuację sił zbrojnych o ile zagwarantujemy, że będą one przeznaczane na modernizację techniczną i priorytetowe zadania. - Widzimy dwa obszary - tzw. trzecią falę modernizacji sił zbrojnych, opierającą się na szerokiej informatyzacji oraz inwestowanie w infrastrukturę obronną we wschodniej części naszego kraju m.in. po to, aby ułatwić wojskom sojuszniczym przebywanie na naszym terytorium.

 

ZOBACZ ROZMOWĘ