Doktryna cyberbezpieczeństwa: zdolności operacyjne w cyberprzestrzeni - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

16.06.2014

Doktryna cyberbezpieczeństwa: zdolności operacyjne w cyberprzestrzeni

16 czerwca br. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się trzecie z kolei spotkanie poświęcone pracom nad doktryną cyberbezpieczeństwa RP. Jego tematem były zdolności państwa dotyczące działań ofensywnych w cyberprzestrzeni, umożliwiające m.in. rozpoznawanie potencjalnych zagrożeń czy prowadzenie działań wyprzedzających i destrukcyjnych wobec systemów przeciwnika. Ze względu na charakter omawianej problematyki w spotkaniu wzięli udział jedynie przedstawiciele instytucji państwowych.

W czasie poprzednich spotkań odbywających się w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa omawiana była m.in. kwestia standaryzacji dobrych praktyk oraz współpracy publiczno-prywatnej w obszarze cyberbezpieczeństwa.

***

Cyberbezpieczeństwo stanowi dziś jedno z głównych wyzwań bezpieczeństwa narodowego. Jest to też obszar, który wciąż wymaga regulacji i dookreślenia kompetencji poszczególnych instytucji.

Propozycję oraz założenia opracowania doktryny cyberbezpieczeństwa RP szef BBN przedstawił 15 kwietnia br. Dokument ten z racji, że dotyczyłby problematyki o charakterze transsektorowym, powstać miałby przy udziale wszystkich zainteresowanych środowisk. Efekt prac mógłby przybrać dwie formy: dokumentu formalnego, dyrektywnego – co wydaje się na chwilę obecną lepszym rozwiązaniem; bądź dokumentu rekomendacyjnego, przedstawiającego stosowne wzorce, zalecenia i standardy.

Minister Koziej zaproponował także formę prac nad projektem doktryny. Poszczególne spotkania eksperckie koncentrowałyby się przede wszystkim na tematach: partnerstwa publiczno-prywatnego; standaryzacji dobrych praktyk i polityk w dziedzinie cyberbezpieczeństwa; oraz budowy zdolności (także ofensywnych w kontekście zdolności Sił Zbrojnych) w zakresie cyberbezpieczeństwa. Na podstawie wypracowanych rekomendacji przygotowany zostanie projekt doktryny, który następnie zostanie poddany konsultacjom. Gotowa propozycja przedstawiona zostałaby na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego do końca tego roku.  

Cyberbezpieczeństwu, jako stosunkowo nowej dziedzinie funkcjonowania państwa, w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego poświęcana jest szczególna uwaga. W 2013 r. w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa odbył się cykl spotkań eksperckich poświęconych bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Jego celem było wypracowanie propozycji zapisów, jakie mogłyby znaleźć się w opracowywanej obecnie nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Ponadto od dłuższego czasu szef BBN prezentuje stanowisko mówiące o potrzebie ujęcia problematyki cyberobrony, jako jednego z przyszłych priorytetów rozwoju Sił Zbrojnych RP.