Szef BBN w TOK FM: Posiedzenie RBN 30 czerwca - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

20.06.2014

Szef BBN w TOK FM: Posiedzenie RBN 30 czerwca

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zostało zaplanowane na 30 czerwca i nie można wykluczyć, że do omawianych tematów dodany zostanie punkt poświęcony obecnej sytuacji. Będzie to zależało od gotowości struktur rządowych do przedstawienia odpowiednich informacji. Zdecydujemy o tym na początku przyszłego tygodnia – mówił szef BBN w Poranku TOK FM komentując sprawę podsłuchów ujawnionych przez tygodnik „Wprost”.

Pytany natomiast o charakter nagranych rozmów, minister S. Koziej stwierdził, że jako urzędnik państwowy nie może spekulować i dokonywać takich ocen. Zająć się tym powinny właściwe organy, w tym przełożeni nagranych osób.  

Szef BBN mówił także o konflikcie rosyjsko-ukraińskim oraz doświadczeniach wynikających z niego dla obronności RP:

- W sferze propagandy Zachód przegrywa wojnę informacyjną z Rosją ws. Ukrainy. Natomiast mimo wszystko nie należy demonizować problemu tzw. zielonych ludzików . Są one symbolem możliwości działania w warunkach szarej strefy bezpieczeństwa, jak np. było to na Krymie. Natomiast „zielone ludziki” nie są już tak skuteczne we wschodniej Ukrainie, gdzie poparcie dla Rosji nie jest tak powszechne.  

Mówiąc o krokach, jakie Polska podejmuje, aby zabezpieczyć się przed podobnymi działaniami, minister S. Koziej przypomniał o uruchomieniu przez BBN prac nad programem strategicznego wzmocnienia odporności kraju na agresję. Chodzi o szereg przedsięwzięć militarnych i niemilitarnych, zabezpieczejących nasze terytorium właśnie przed działaniami niekonwencjonalnymi, skrytymi i dywersyjnymi.

Podczas rozmowy został także poruszony temat obecnej sytuacji w Iraku i reakcji USA.        

POSŁUCHAJ ROZMOWY