Rozwój amerykańskiego systemu przeciwrakietowego w Europie zgodnie z planem - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

20.06.2014

Rozwój amerykańskiego systemu przeciwrakietowego w Europie zgodnie z planem

„Program budowy systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie ma zapewnione odpowiednie finansowanie i jest realizowany zgodnie z planem” – powiedział Frank Rose, zastępca asystenta sekretarza stanu ds. przestrzeni kosmicznej i polityki obronnej w podczas spotkania z szefem BBN ministrem Stanisławem Koziejem.

Tematami rozmów były m.in. rozwój Etapowego Adaptacyjnego Systemu Obrony Przeciwrakietowej w Europie (European Phased Adaptive Approach - EPAA), a także bieżący stan europejskiego bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Budowa systemu EPAA obejmuje rozmieszczenie kolejnych amerykańskich okrętów z bronią przeciwrakietową na Morzu Śródziemnym oraz ulokowanie systemu Aegis Ashore w Rumunii do 2015 r. (etap II), a także osiągnięcie gotowości operacyjnej przez bazę antyrakietową w Polsce do 2018 r. (etap III).

Frank Rose podkreślił, że administracja USA nie dostrzega zagrożeń, które mogłyby wpłynąć na nieterminową realizację całego programu. Na prace związane z budową bazy przeciwrakietowej w Redzikowie administracja USA przewiduje wydać w 2014 r. 140 mln USD. Ponadto Agencja Obrony Przeciwrakietowej wystąpiła do Kongresu o przyznanie 225 mln USD w ramach budżetu na 2015 r. na zakup elementów systemu Aegis Ashore, który ulokowany zostanie w Polsce.

W rozmowie, minister S. Koziej zaznaczył, że Polska, jako państwo brzegowe NATO jest szczególnie zainteresowana, aby sojuszniczy system obrony przeciwrakietowej, wsparty amerykańskim projektem EPAA, powstał jak najszybciej, zwłaszcza, że konsekwentny i stopniowy rozwój zdolności przeciwlotniczych i przeciwrakietowych nie tylko zwiększy polski potencjał obronny, ale również przyczyni się do wzmocnienia wschodniej flaki Sojuszu.

Frank Rose gościł w BBN po raz drugi w tym roku. W jego kompetencjach mieści się doradztwo dotyczące kontroli rozbrojenia i polityki obronnej.