Szef BBN w TVN24 BiS o obecnej sytuacji na Ukrainie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.06.2014

Szef BBN w TVN24 BiS o obecnej sytuacji na Ukrainie

Według szefa BBN, być może po raz pierwszy od początku konfliktu kryzysu rosyjsko-ukraińskiego, wydarzenia przebiegają wedle scenariusza władz ukraińskich. Prezydent Petro Poroszenko proponując plan pokojowego rozwiązania konfliktu narzucił swoją inicjatywę Rosji oraz separatystom. 24 czerwca br. minister Stanisław Koziej był gościem red. Marka Tejchmana w TVN24 Biznes i Świat.

Minister S. Koziej mówił także o zmieniającej się rosyjskiej strategii, w realizacji której nie powiódł się plan szturmu i oderwania części Ukrainy. Rosja przyjmuje więc strategię długiego marszu, zmierzającą do utrzymania destabilizacji na wschodnich terenach swojego sąsiada.

Mówiąc o ewentualnych scenariuszach dalszych działań szef BBN za mało prawdopodobną uznał rosyjską interwencję na dużą skalę. Nie wykluczył natomiast interwencji rosyjskiej pod przykryciem przeprowadzania operacji humanitarnej.  

Szef BBN odniósł się ponadto do relacji w Grupie Wyszehradzkiej: - W wymiarze politycznym Grupa Wyszehradzka pokazuje odmienność interesów. Dla mnie to potwierdzenie realistycznej wizji stosunków międzynarodowych. Zawsze jeżeli dochodzą sprawy bezpieczeństwa na pierwszym miejscu są interesy narodowe. Trzeba o tym pamiętać i w takich warunkach dbać o własne interesy.

ZOBACZ ROZMOWĘ