Zakończenie roku akademickiego w Akademii Obrony Narodowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

27.06.2014

Zakończenie roku akademickiego w Akademii Obrony Narodowej

- Ponad 1300 oficerów i podoficerów podwyższyło swoje kwalifikacje w różnych formach kształcenia w Akademii Obrony Narodowej w mijającym roku – przypomniał 27 czerwca rektor-komendant AON płk prof. dr hab. Dariusz Kozerawski podczas uroczystej zbiórki z okazji zakończenia roku akademickiego 2013/2014.

Uroczystość zgromadziła absolwentów wojskowych, ich przełożonych i rodziny, a także władze, kadrę naukowo-dydaktyczną i pracowników uczelni. W gronie gości znalazł się m.in. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego dr Zbigniew Włosowicz, który przyjął meldunek o rozpoczęciu uroczystości. Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego reprezentował były rektor-komendant AON gen. dyw. w st. spocz. dr inż. Romuald Ratajczak. Obecny był także dyrektor Departamentu Kadr MON Andrzej Wasilewski, szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień P-1 SGWP gen bryg. Krzysztof Domżalski, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. dr Wiesław Grudziński, a także przedstawiciele dowództw i instytucji wojskowych, korpusu dyplomatycznego, służb mundurowych, szkół wyższych, duchowieństwa i władz dzielnicy, z burmistrzem Rembertowa Kacprem Pietrusińskim na czele.

Witając gości, rektor Kozerawski podkreślił szczególną rolę szkolenia praktycznego, spośród których największym wyzwaniem było cykliczne szkolenie dowódczo-sztabowe „Pierścień 14”. Jednocześnie rektor przypomniał, że w AON studiują nie tylko wojskowi, ale i cywile.

AON – podkreślił płk Kozerawski – to także instytucja prowadząca działalność naukowo-badawczą na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej, dowództw i jednostek oraz alma mater kadry cywilnej państwa, odpowiedzialnej m.in. za bezpieczeństwo narodowe i zarządzanie kryzysowe.

Płk Kozerawski wspomniał też o aktywności Akademii w środowisku międzynarodowym, które odbywa się za pośrednictwem organizacji i udziału w licznych konferencjach, sympozjach i seminariach międzynarodowych oraz współpracy z największymi wojskowymi ośrodkami akademickimi  na świecie. Efektem tej współpracy jest także kształcenie w AON żołnierzy armii innych państw. Także w tym roku absolwentami uczelni zostali słuchacze z zagranicy – do nich płk Kozerawski zwrócił się po angielsku.

Zwracając się do absolwentów, powiedział: – W tym uroczystym dniu życzę wszystkim pomyślności, satysfakcji w pracy i wielu sukcesów w urzeczywistnianiu swoich pragnień.

Kluczowym momentem zbiórki było wręczenie dyplomów. Otrzymali je absolwenci Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej, Podyplomowych Studiów  Operacyjno-Strategicznych, Podyplomowych Studiów Dowódczo-Sztabowych, Advanced Operational  Strategic Course, Wyższego Kursu Taktyczno-Operacyjnego, Higher Operational Tactical Course oraz Kursu Kwalifikacyjnego na Stanowisko Służbowe Zaszeregowane do Stopnia Etatowego Podpułkownika. Z ich grona wyróżnienia otrzymali żołnierze którzy uzyskali czołowe lokaty:

PODYPLOMOWE STUDIA OPERACYJNO-STRATEGICZNE

  1. ppłk BORUCKI  Janusz
  2. ppłk BLICHARSKI Artur
  3. ppłk MACHULA Dariusz

PODYPLOMOWE STUDIA DOWÓDCZO-SZTABOWE

  1. ppłk FAJKOWSKI Piotr
  2. ppłk WOJNO Jan
  3. ppłk KOCANOWSKI Sławomir

ADVANCED OPERATIONAL-STRATEGIC COURSE

  1. ppłk IWANOWSKI Norbert
  2. mjr Tulio ENDRES DA SILVA GOMES
  3. ppłk HUDAK Włodzimierz
  4. ppłk Pedro Ángel DIAZ HERRERO
  5. ppłk ŚREDNICKI Zbigniew

WYŻSZY KURS TAKTYCZNO-OPERACYJNY

  1. kpt WLIZŁO Izabela
  2. kpt BAŃKOWSKI Maciej
  3. kpt KĘDZIERSKI Adam

HIGHER OPERATIONAL-TACTICAL COURSE

  1. kpt PUCHAŁA Piotr
  2. kpt CZAPECZKO Marcin
  3. kpt Victor BERNARDES DE FARIA
  4. kpt SAKOWSKI  Zbigniew

KURS KWALIFIKACYJNY – PION DOWÓDCZY

  1. mjr SKRZYPCZAK Renart  –Wojska Lądowe
  2. mjr FELISIAK Krzysztof  – Siły Powietrzne

W drugiej części uroczystości głos zabrał dyrektor Departamentu Kadr MON Andrzej Wasilewski. Przypomniał on, że ten rok to także szereg zmian ustawowych w zakresie podnoszenia kwalifikacji i wyznaczania na stanowiska w Siłach Zbrojnych. Podziękował AON za pomoc w kształceniu kadr wojskowych uwzględniającym nowe wymogi. Pochwalił też uczelnię za wprowadzanie nowoczesnych form kształcenia, szczególnie pochlebnie wyrażając się o ADL. Składając życzenia absolwentom, przytoczył przesłanie Tadeusza Kościuszki, którego jedna z rad brzmiała: „Zawsze zachowuj się tak, aby każdy cię pochwalał”.

Na koniec odczytano decyzję MON o wyznaczeniu na stanowiska służbowe w Akademii Obrony Narodowej: dziekana Wydziału Zarządzenia i Dowodzenia płk. prof. dr. hab. inż. Jarosława Wołejszy, dziekana Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego płk. prof. dr. hab. inż. Macieja Marszałka, prodziekana WZiD płk. prof. dr. hab. inż. Marka Wrzoska i prodziekana WBN płk. dr. hab. inż. Grzegorza Sobolewskiego.

Źródło: AON, fot. AON