Prezydent podpisał ustawę offsetową - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

07.07.2014

Prezydent podpisał ustawę offsetową

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek 7 lipca br. ustawę offsetową - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Umowy mające kompensować zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego za granicą staną się domeną MON, a nie Ministerstwa Gospodarki.

Nowa ustawa dostosowuje przepisy do prawa unijnego. Zgodnie z dyrektywą obronną UE, traktatem o funkcjonowaniu Unii (TFUE) i kodeksem offsetowym Europejskiej Agencji Obrony (EDA) offset przestaje być kompensacją rozumianą jako korzyść ekonomiczna i staje się wyjątkiem dopuszczalnym ze względów bezpieczeństwa państwa. Ma służyć wzmacnianiu sił zbrojnych i krajowego przemysłu zbrojeniowego. Z tego względu umowy mają dotyczyć wyłącznie offsetu bezpośredniego - lokowanego w zakładach zbrojeniowych. 

Ustawa znosi obowiązek zawierania umów offsetowych przy zagranicznych zakupach począwszy od wartości 5 mln euro. Teraz umowę o offsecie będzie można zawrzeć także przy niższych wartościach umowy dostawy, warunkiem będzie uzasadnienie jej interesem bezpieczeństwa i obronności. 

Kompetencje do zawierania umów offsetowych zostaną przekazane ministrowi obrony. Działający obecnie komitet ds. umów offsetowych w Ministerstwie Gospodarki będzie odpowiadał jedynie za już rozpoczęte programy offsetowe. 

Uchwalona pod koniec czerwca ustawa o niektórych umowach zawieranych w związku z zamówieniami o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa zastąpi dotychczas obowiązująca ustawę z 1999 r. 

Podstawą nowej ustawy offsetowej był rządowy projekt przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu na początku tego roku; zakładał nowelizację ustawie z 1999 r. W trakcie prac sejmowych posłowie uznali, że zmian jest tak wiele, że należy uchwalić nową ustawę, która zastąpi dotychczasową. 

Offset wiązał się m.in. zakupami wielozadaniowych myśliwców F-16, samolotów transportowych CASA C295, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, radiostacji Harris i z dostawami zagranicznych systemów dla patrolowca Ślązak. W ramach offsetu pośredniego - adresowanego do branży cywilnej - utworzono m. in. centrum logistyczne koncernu motoryzacyjnego General Motors, inne zamówienia dotyczyły np. zakupu w Polsce przez offsetodawcę usług i produktów dla przemysłu lotniczego i energetyki. Wartość dotychczas zawartych umów offsetowych wyniosła ponad 7 mld dolarów, ponad 1,5 mld euro i 750 mld zł.

Źródło: PAP