Szef BBN w TVN24 BiS przed spotkaniem prezydentów Europy Środkowo-Wschodniej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.07.2014

Szef BBN w TVN24 BiS przed spotkaniem prezydentów Europy Środkowo-Wschodniej

- Jeszcze do niedawna wśród państw zachodnich przeważało wstrzemięźliwe podejście do kryzysu na Ukrainie, a szczególnie do Rosji. Dziś, po tragicznym wydarzeniu związanym z katastrofę malezyjskiego samolotu obserwujemy przesuwanie się punktu ciężkości w europejskiej debacie - mówił minister Stanisław Koziej 21 lipca br. w TVN24 Biznes i Świat. Szef BBN był gościem red. Joanny Skrzypiec.

ZOBACZ ROZMOWĘ

- Najważniejsze abyśmy wyciągnęli wnioski strategiczne z tych wydarzeń. O tym będziemy dyskutować na wrześniowym szczycie NATO. Efektem tej debaty i strategicznej zmiany powinno być wzmocnienie wschodniej flanki sojuszu. 22 lipca br. będą dyskutować o tym też prezydenci państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii - mówił minister S. Koziej.

Szef BBN stwierdził również, że Rosja po katastrofie miała szansę odciąć się od działań separatystów i włączyć w wyjaśnianie okoliczności zestrzelenia samolotu. Nie skorzystała z tej drogi, co też świadczy o tym, że konsekwentnie kontynuuje politykę imperialną, polegająca nie na współpracy z innymi pastwami, a podporządkowania innych własnym interesom. To bardzo niedobry sygnał dla Polski. Nie jest wykluczone, ze jeżeli Rosja wygra rozgrywkę o Ukrainę to w przyszłości zacznie myśleć o podporządkowaniu innych krajów regionu.