Szef BBN w TVN24: potrzebny silny głos przed szczytem NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.07.2014

Szef BBN w TVN24: potrzebny silny głos przed szczytem NATO

22 lipca br. minister Stanisław Koziej był gościem "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Podczas rozmowy poruszono tematy dzisiejszego spotkania w Pałacu Prezydenckim prezydentów państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii, rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Barackiem Obamą oraz reakcji społeczności międzynarodowej na wydarzenia na Ukrainie.

ZOBACZ ROZMOWĘ

Według szefa BBN dzisiejsze spotkanie prezydentów ma pomóc w przygotowaniach do zbliżającego się szczytu NATO w Newport, przede wszystkim poprzez znalezienie wspólnych celów i interesów, tak aby państwa wschodniej flanki mogły jeszcze przed szczytem dać silny głos, który zmobilizuje pozostałych sojuszników do wyciągnięcia wniosków z kryzysu na wschodzie.

Podczas rozmowy poruszona została kwestia obecności wojsk USA w Europie Środkowo-Wschodniej, która była jednym z tematów rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Szef BBN powiedział, że aby uzyskać wzmocnioną obecność sojuszu na wschodniej flance, prezydent Komorowski podczas dzisiejszego spotkania będzie namawiał naszych partnerów, abyśmy dali przykład pozostałym sojusznikom, że trzeba wzmocnić własne wysiłki w dziedzinie obrony. Konieczne jest, żeby Europejczycy przestali wreszcie redukować swoje nakłady obronne, kiedy Rosja w tym samym czasie wzmacnia te nakłady.

W czasie rozmowy minister S. Koziej zaznaczał, że dla Polski, jako państwa granicznego NATO szczególnie ważne są relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem Szefa BBN, Unia Europejska nie jest obecnie podmiotem strategicznym w sferze bezpieczeństwa, ale potrzebne jest prowadzenie rozmów na ten temat. Konieczne jest ustanowienie mechanizmów funkcjonowania Unii w sferze bezpieczeństwa, przede wszystkim w wymiarach pozamilitarnych, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, cyberbezpieczeństwo, czy aspekty polityczno-ekonomiczne. Szef BBN wyraził także opinię, że idealnym rozwiązaniem byłby wzajemnie uzupełniający się, wielowymiarowy tandem NATO–UE, stanowiący komplementarną całość. Unia Europejska powinna spróbować wypracować mechanizmy, które uzupełnią system bezpieczeństwa NATO.