Prezydenci chcą wzmocnić wschodnią flankę NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.07.2014

Prezydenci chcą wzmocnić wschodnią flankę NATO

Prezydenci opowiedzieli się za strategicznym wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski po wtorkowym spotkaniu z prezydentami państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii i Rumunii.

- Elementem tego procesu powinna być widoczna obecność sił zbrojnych Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej, powinna być także reforma sił odpowiedzi NATO z uwzględnieniem także zwiększonej gotowości dowództwa korpusu szczecińskiego Północ-Wschód. Powinna być także rozbudowa w Europie Środkowo-Wschodniej infrastruktury sojuszniczej, takiej, która byłaby zdolna przyjąć w sposób efektywny i wystarczający wsparcie na wypadek konieczności realizacji planów ewentualnościowych Sojuszu – wymieniał Bronisław Komorowski. 

Prezydent relacjonował, że dyskusja dotyczyła wrześniowego szczytu NATO w Newport, w Walii. - Najważniejsze zadanie, które stoi przed nami to dostosowanie NATO do zmienionej sytuacji bezpieczeństwa, z uwzględnieniem nowego modelu działania Rosji, nowego typu agresji, które możemy zaobserwować w relacjach między Rosją a Ukrainą – mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent przywołał też swoją telefoniczną rozmowę z prezydentem USA Barackiem Obamą. Jak dodał, Stany Zjednoczone potwierdzają zainteresowanie strategicznym wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu.  

Bronisław Komorowski podkreślił też, że konflikt rosyjsko-ukraiński, w moim przekonaniu, stanowi najpoważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa w Europie od czasów zakończenia zimnej wojny. A jego szczególnie dramatycznym wyrazem jest zestrzelenie samolotu pasażerskiego i śmierć prawie 300 osób.  

- Prezydenci wyrazili głębokie współczucie rodzinom i bliskim ofiar niewinnych obywateli wielu państw Europy i świata – powiedział Bronisław Komorowski. Jak dodał, zażądano też pełnego wyjaśnienia okoliczności tej tragedii przez międzynarodową komisję z udziałem wszystkich zainteresowanych państw, zapewnienie pełnego dostępu do miejsca, dowodów i świadków.  

- Wyraziliśmy wspólnie potępienie dla działań wojskowych wymierzonych przeciwko ludności cywilnej. Wszyscy zdecydowanie zaprotestowali przeciwko każdej formie wsparcia dla tych, którzy podejmują działania o charakterze terrorystycznym - podkreślił Prezydent RP. 

Zaznaczył, że w dyskusji powszechne było wezwanie do natychmiastowego i bezwarunkowego zakończenia działań zbrojnych przez rosyjskich separatystów na terenie państwa ukraińskiego.

Jak mówił, wspólne było przekonanie, że ta tragedia powinna nas mobilizować do jeszcze bardziej efektywnej pracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa nam i wszystkim pozostałym członkom UE i NATO.

 - Obserwujemy autentyczne łamanie fundamentalnych zasad, na których opiera się europejska architektura bezpieczeństwa. Było powszechne przekonanie, że otwarte pogwałcenie tych zasad przez Rosję wymaga stanowczej i solidarnej reakcji świata zachodniego, w tym NATO - powiedział , dodając, że Sojusz pozostaje najważniejszym filarem bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Bronisław Komorowski uważa, że jednym z czynników decydujących o jego kondycji i wiarygodności pozostaje zdolność adaptacji do zmieniających się warunków bezpieczeństwa. 

 - Zbliżający się szczyt NATO w Newport powinien uwzględniać zmiany spowodowane działaniami Rosji we wschodnim otoczeniu Sojuszu, to jest nasze bezpośrednie sąsiedztwo – wskazywał Bronisław Komorowski. Jak dodał, w ocenie prezydentów, zmiany w systemie bezpieczeństwa, w otoczeniu mają charakter trwały, a nie incydentalny. - To nie jest pierwszy, tylko kolejny przypadek stosowania metody militarnych rozstrzygnięć w otoczeniu NATO i UE na Wschód od naszych granic – mówił.

Prezydent wskazywał, że za ważne zostało uznane także przygotowanie NATO do nowych wyzwań związanych z nowymi metodami przemocy zbrojnej. Dodał, że dużo miejsca w dyskusji zajął problem finansowania sił zbrojnych w krajach NATO. 

Bronisław Komorowski podkreślał także, że kluczowe dla bezpieczeństwa całego regionu jest wsparcie dla Ukrainy wyrażające się zarówno wsparciem dla integralności terytorialnej Ukrainy, wsparciem dla jej niepodległości, ale również wsparcie dla głębokich, koniecznych dla Ukrainy reform systemowych. 

Prezydent powiedział, że ważne jest również utrzymanie zasady otwartych drzwi dla państw, które spełniają kryteria członkostwa w Sojuszu. - Oczywiście o ile same wyrażą tego rodzaju zainteresowanie – zaznaczył. 

 - Dzisiejsze spotkanie wykazało daleko idącą zbieżność, a w wielu kwestiach absolutną identyczność poglądów, co pozwala zachować nadzieję, że na szczycie NATO w Newport będziemy mówili, jeśli nie w pełni jednym głosem, to będziemy używali tej samej argumentacji, będziemy powoływali się na podobne oczekiwania i potrzeby – akcentował Bronisław Komorowski.