Prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa zamknij komunikat

Szef BBN dla PAP ws. awansów generalskich - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

30.07.2014

Szef BBN dla PAP ws. awansów generalskich

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, na wniosek ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, nadał dwunastu oficerom stopień generalski i jednemu stopień admiralski. Awanse zostaną wręczone 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego.

"Myślę, że w sumie z Ministerstwem Obrony Narodowej przygotowana została dla pana prezydenta godna reprezentacja awansów na 25-lecie wolności Rzeczypospolitej" - powiedział PAP szef BBN Stanisław Koziej.

"Wśród awansowanych oficerów zdecydowana większość to dowódcy, bo jest wśród nich szef Sztabu Generalnego oraz 10 dowódców - od korpusu, poprzez dywizje, po brygady, skrzydła i flotyllę - i dwóch oficerów, którzy są szefami centrów operacyjnych. Są to oficerowie zaangażowani bezpośrednio w dowodzenie siłami zbrojnymi" - zwrócił uwagę Koziej.

Zaznaczył też, że decyzje o awansach zostały podjęte z dużym wyprzedzeniem, a kandydaci zostali o nich zawiadomieni przez szefa MON. "To moim zdaniem jest bardzo ważne. Pamiętam czasy, kiedy ludzie dowiadywali się dzień przed nominacjami i nawet nie mieli czasu obszyć gwiazdki czy przygotować otoku na czapkę" - wspomniał Koziej.

Szef BBN podkreślił wprowadzoną przez prezydenta Komorowskiego zasadę, by tak przygotowywać propozycje awansów, aby nowych generałów nie było więcej niż tych, którzy odchodzą ze służby. W tym roku na emeryturę przejdzie 10 oficerów, którzy mają stopnie generalskie, podczas gdy pierwszą "gwiazdkę" otrzyma osiem osób. Koziej przypomniał, że od lat korpus generalski sukcesywnie się zmniejsza.

Źródło: PAP