Szef BBN w Polsat News o determinacji Zachodu do przeciwstawienia się Rosji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

05.08.2014

Szef BBN w Polsat News o determinacji Zachodu do przeciwstawienia się Rosji

5 sierpnia br. minister Stanisław Koziej był gościem Marka Kacprzaka w programie "To był dzień" w Polsat News. - Rosja stała się państwem bardzo trudnoprzewidywalnym i musimy liczyć się z każdym scenariuszem jej postępowania. Jednym sposobem zapobieżenia użycia przez nią potencjału militarnego na Ukrainie jest uświadomienie jej, że Zachód jest zdeterminowany - mówił szef BBN, dodając, że ostatnie sankcje pokazują, że jest on coraz bardziej skonsolidowany i skłonny do zdecydowanych decyzji.

Według szefa BBN Rosja wciąż ma trzy opcje dalszego postępowania: kontynuowanie presji na Ukrainę, eskalację Kryzysu lub też doprowadzenie do odwilży w stosunkach z Zachodem. Dla Rosji najlepszym wyjściem byłaby oczywiście pewna deeskalacja, ponieważ zimną wojnę z Zachodem Rosja przegra tak samo, jak przegrał ją Związek Radziecki. Dzisiejsza zimna wojna z pewnością była by inna, ale istota pozostała by ta sama – konfrontacja pomiędzy dwoma biegunami, która doprowadziłaby do zruinowania w pierwszej kolejności zdecydowanie słabszej gospodarki rosyjskiej.

W dalszej części rozmowy szef BBN mówił o przygotowaniu NATO oraz Unii do konfrontacji z Rosją oraz o możliwościach pomocy Ukrainie. 

ZOBACZ ROZMOWĘ