Szef BBN w TVP Info: RBN po szczycie NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

10.08.2014

Szef BBN w TVP Info: RBN po szczycie NATO

- Mamy zaplanowane posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby omówić konsekwencje szczytu i strategię wdrażania jego rezultatów. Nie ma potrzeby, aby wcześniej zwoływać Radę, ponieważ operacyjne reagowanie na kryzys na Ukrainie jest realizowane. Prezydent z premierem często konsultują sytuację. Ja jestem w bardzo bliskim kontakcie z ministrem obrony narodowej. Strategia postępowania ustalona na ostatnim posiedzeniu RBN jest realizowana na bieżąco przez struktury rządowe - mówił szef BBN w Info Poranku w TVP Info 10 sierpnia br.

ZOBACZ ROZMOWĘ

Głównym tematem rozmowy był konflikt rosyjsko-ukraiński oraz możliwe scenariusze postępowania świata zachodniego oraz Rosji. 

Według ministra S. Kozieja racjonalnym wyjściem z sytuacji, w momencie kiedy władze rosyjskie znajdują się pod presja własnego społeczeństwa i w związku z tym mogą decydować się na nieracjonalne i niebezpieczne posunięcia, byłoby prowadzenie takiego nacisku i presji na Rosję, aby sama zdecydowała się na próbę deeskalacji. Aby doprowadzić do rozejmu między Ukrainą a separatystami na takiej zasadzie, że Ukraina odzyskałaby kontrolę nad swoją wschodnią częścią, a separatyści mogliby wrócić na terytorium Rosji czy zostać objęci pewną amnestią. - Nie wiem jednak czy Rosja jest już gotowa na takie rozwiązanie - dodawał szef BBN.