Szef BBN w Polsat News o obchodach Święta Wojska Polskiego i szczycie NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.08.2014

Szef BBN w Polsat News o obchodach Święta Wojska Polskiego i szczycie NATO

15 sierpnia br. minister Stanisław Koziej rozmawiał z red. Dariuszem Ociepą na antenie Polsat News. Szef BBN komentował defiladę wojskową, jaka odbyła się w ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. Zaznaczał przy tym, że jej zamiarem nie było zamanifestowanie siły, ale była ona pośrednio konsekwencją obecnej sytuacji międzynarodowej i wzrostu zainteresowania obywateli sprawami bezpieczeństwa.

Mówiąc o zbliżającycm się szczycie NATO minister Koziej zaznaczał, że będziemy zabiegać o wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Kluczowa jest tu rozbudowa infrastruktury, takiej jak bazy logistyczne oraz fizyczna ciągła obecność żołnierzy z innych państw NATO na naszym terytorium. 

Szef BBN odnosił się także do sytuacji na Ukrainie i niedawnego ostrzelania rosyjskiego konwoju wojskowego przez siły ukraińskie: - To dalszy ciąg dotychczasowych wydarzeń, tego co było przed tygodniem i wcześniej. Siły rosyjskie stale przekraczają granicę z Ukrainą, ostrzeliwują jej wojska, a następnie wycofują się. W tym przypadku różnica była taka, że obecnie jest tam więcej obserwatorów zagranicznych i starcie to zostało w większym stopniu nagłośniona. 

W dalszej części rozmowy szef BBN mówił o modernizacji oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP. 

ZOBACZ ROZMOWĘ