Sejm rozpoczął prace nad doprecyzowaniem systemu kierowania obroną Państwa w czasie wojny - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.08.2014

Sejm rozpoczął prace nad doprecyzowaniem systemu kierowania obroną Państwa w czasie wojny

28 sierpnia br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest usprawnienie kierowania obroną państwa w czasie wojny. Zmiany uzupełniają też reformę dowodzenia i kierowania armią w czasie pokoju wprowadzoną 1 stycznia 2014 r. Uzasadnienie do projektu, w imieniu Prezydenta RP, przedstawił szef BBN minister Stanisław Koziej.

  • Zobacz projekt ustawy
  • W czasie wystąpienia szef BBN omówił merytoryczne przesłanki projektu. Wynikają one z przeniesienia priorytetów strategicznych RP z zaangażowania w misje zagraniczne na zadania obrony własnego terytorium, a także z konieczności zapewnienia ciągłości kierowania w czasie pokoju, kryzysu i wojny, w obecnym „burzliwym” środowisku bezpieczeństwa.

    Minister S. Koziej omówił także trzy kluczowe problemy, do których odnosi się zaproponowany przez Prezydenta projekt ustawy. Należą do nich: ustawowe zinterpretowanie konstytucyjnej kategorii „czas wojny”; sprecyzowanie i uzupełnienie kompetencji i zadań organów kierowania obroną państwa na poziomie polityczno-strategicznym; oraz określenie zadań Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych oraz osoby wskazanej (przewidywanej) do mianowania na to stanowisko (kandydata na Naczelnego Dowódcą Sił Zbrojnych).

     

    Zobacz wystąpienia szefa BBN w czasie uzasadniania projektu ustawy

Zainstaluj wtyczkę Flasha aby zobaczyć odtwarzacz.

 

Zobacz odpowiedzi szefa BBN na pytania posłów

Zainstaluj wtyczkę Flasha aby zobaczyć odtwarzacz.

 

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 10 lipca 2014 r., a 15 lipca 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. W piątek 29 sierpnia br. odbędzie się głosowanie nad skierowaniem projektu do dalszych prac.

W toku prac nad projektem szef BBN konsultował propozycje z przedstawicielami środowisk politycznych, resortu obrony narodowej, komisji obrony narodowej parlamentu oraz dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych RP, a także ekspertami od spraw sił zbrojnych i obronności.