Szef BBN dla TVP Info: NATO zajęło się przede wszystkim bezpieczeństwem swojego terytorium - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

07.09.2014

Szef BBN dla TVP Info: NATO zajęło się przede wszystkim bezpieczeństwem swojego terytorium

Szef BBN Stanisław Koziej był gościem programu „Bez Retuszu” na antenie TVP Info. Rozmowa dotyczyła rezultatów szczytu NATO w Newport w kontekście działań Rosji na Ukrainie oraz bezpieczeństwa wschodnich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W ocenie S. Kozieja, Rosja wykorzysta doświadczenia z konfliktu na Ukrainie i działania poniżej progu otwartej wojny, prowadzone obecnie na Ukrainie, włączy do swojej doktryny obronnej. Szef BBN zwrócił uwagę, że adaptacja NATO do sytuacji wytworzonej rosyjską agresją na Ukrainie ma trzy wymiary: reakcji na bieżące wydarzenia – intensyfikacji sojuszniczych szkoleń i zwiększenia m.in. liczebności sił lotniczych w państwach bałtyckich; obecności żołnierzy NATO na terytorium wschodniej flanki NATO oraz powstania sił szybkiego reagowania, w tym tzw. „szpicy”. S. Koziej podkreślił, że strategiczna adaptacja NATO do nowych uwarunkowań może być procesem długotrwałym, wymaga bowiem zmian w strukturze samego Sojuszu.

Szef BBN omówił także kompetencje dowództwa operacyjnego w Szczecinie, zwracając uwagę, że nie ma ono charakteru etatowego dowództwa „szpicy”. S. Koziej podkreślił, że dowództwo w Szczecinie odpowiadać będzie za koordynowanie szkoleń, ćwiczeń i operacji „szpicy” tylko i wyłącznie, jeśli działania te przebiegać będą na terytorium państw wschodniej flanki NATO.

ZOBACZ ROZMOWĘ