Szef BBN dla TVN24 m.in. na temat wyników szczytu NATO w Newport - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

08.09.2014

Szef BBN dla TVN24 m.in. na temat wyników szczytu NATO w Newport

Szef BBN Stanisław Koziej był gościem red. Jarosława Kuźniara w programie „Wstajesz i Wiesz” na antenie TVN24. Rozmowa dotyczyła postanowień szczytu NATO w Newport, w tym potencjalnych działań Sojuszu w Iraku.

S. Koziej podkreślił powagę zagrożenia jakie niesie ze sobą udział po stronie Państwa Islamskiego europejskich ochotników w walkach w Syrii i Iraku. Zagrożenie to dotyczy przede wszystkim ewentualnego powrotu przeszkolonych w walce islamistów do Europy i prowadzenia przez nich działań terrorystycznych.

Szef BBN zapewnił, że nie zapadły żadne decyzje dotyczące udziału Polski w ewentualnej nowej misji w Iraku. S. Koziej stwierdził, że na szczycie w Newport ustalono na razie jedynie filozofię podejścia do problemu Państwa Islamskiego. Zdaniem szefa BBN, w kwestii Iraku nie wchodzi w grę jakakolwiek interwencja lądowa państw NATO, a działania ograniczą się wyłącznie do wsparcia z powietrza oraz pomoc humanitarną i działania na poziomie dyplomatycznym.

S. Koziej omówił także rolę dowództwa operacyjnego w Szczecinie w dowodzeniu tzw. „szpicą” oraz charakter tych nowych sił szybkiego reagowania NATO. Szef BBN podkreślił, że ma je wyróżniać poziom gotowości do działania, znacznie wyższy, niż w przypadku innych sojuszniczych formacji.

Szef BBN odniósł się także do prasowych doniesień dotyczących dostaw broni z Polski na Ukrainę. S. Koziej zaprzeczył, aby istniały jakiekolwiek ustalenia w tej sprawie lecz zaznaczył, że nie widzi przeszkód, aby Polska lub inne państwa europejskie sprzedawały Ukrainie uzbrojenie, jeśli zacznie ona odbudowywać swoje państwo, również w obszarze modernizacji sił zbrojnych.

ZOBACZ ROZMOWĘ